Máme tu konec roku, a tak je čas zhodnotit co se letos povedlo, a co naopak ne. Jaké jsou mé plány na rok 2020 a co chci změnit?

Mé historické reporty

Jak mi vyšla předsevzetí

 • Cestovat – Vietnam + evropské země + vyzkoušet karavan – OK, ale místo karavanu jsme jeli s rodinkou do Mexika
 • Studovat – pokračovat ve studiu jazyků, rozšířit řidičský průkaz (moto + přívěs) – OK, hodiny španělštiny a řidičák A a BE hotov
 • Projekty – spustit jeden nový globální projekt a pokusit se nastartovat Coinario.com – 1/2 OK, spuštěn projekt Finaton.com, ale Coinario se moc nepohnulo
 • Sport –  zjistit, jak začlenit více pohybu do svého života – FAIL, toto se opravdu nepovedlo
 • Osobní život – další informační dieta, zapojit se více do lokální komunity – 1/2 OK, omezeny sociální sítě
 • Finance – zvyšování příjmů ze zahraničí – OK, příjmy se diverzifikovaly mezi více zemí

Co se stalo v roce 2019

Začátkem roku jsem vyrazil na svůj solotrip do Vietnamu. Za necelý měsíc jsem stihl projet sever i jih a byl to kulturně obohacující zážitek. Po Thajsku a Indonésii se jednalo se o moji 3. cestu do jihovýchodní Asie, a musím říct, že mi to na nějakou dobu stačí. Raději se příště podívám do jiných koutů světa, láká mě hlavně Jižní Amerika. Každopádně Vietnam byl pro mě velmi zajímavým zážitkem s ohledem na můj zájem o válečné konflikty.

Fandacast

Už ve Vietnamu jsem odpálil 1. epizodu svého nového podcastu Fandacast. Původní idea byla taková, že 1× za měsíc natočím krátký (10-20 min.) podcast bez přípravy na jedno téma. Velmi brzy jsem zjistil, že mluvit v kuse a smysluplně bez přípravy na nějaké téma chce alespoň hrubou osnovu a mírnou editaci hluchých míst a přeřeknutí. Takže s jednou epizodou jsem včetně přípravy a editace na cca 1-2 hodinách času (což je podobné jako u psaní článků). Můj koncept monologového slova je trošku odlišný od většiny dnes publikovaných rozhovorových podcastů. Zatím bylo publikováno 6 Fandacastů a rád bych naběhl na režim 1 podcast měsíčně. Každopádně v mluveném slovu vidím docela potenciál a plánují v podcastech pokračovat i příští rok. Pokud vás Fandacast zaujme, dejte mi follow, budu rád také za feedback.

Google dance

V průběhu 1Q a 2Q roku proběhly velké Google updaty, které mě docela poznamenaly v trafficu. Na rozdíl od těch loňských. Nebyl jsem z toho příliš nadšený, protože vůbec netušíme, v čem je problém, a to i když dodržujeme veškeré zásady a doporučení. Do toho se začaly kumulovat nějaké další záležitosti, stres a necítil jsem se zdravotně moc dobře. S rodinkou jsme vyrazili na 2týdenní výlet do Maďarska a na Slovensko, což mi trošku helplo. Ve 3Q proběhl další update a traffic jde pozvolna opět nahoru.

Mexiko

V posledním kvartálu roku jsme vyrazili s rodinkou na náš zatím největší trip do Mexika. Strávili jsme 5 týdnů na poloostrově Yucatán a byla to pro mě po mnoha směrech transformační záležitost. Udělal jsem pár významných rozhodnutí ohledně dalšího směřování a předání firmy a také jsem si urovnal priority pro rok 2020 (hlavně své fyzické a psychické zdraví). A také rozmyslel, jaké kroky učinit, aby se mi to mohlo povést (strava, pohyb, otužování, relaxace, spánek).

Mexiko byla po Asii příjemná změna. Jídlo mi sedělo více a atmosféra i prostředí bylo zase o něčem jiném. Je to kulturně a historicky velmi bohatá země.

Rok 2019 byl cestovatelsky velmi plodný, v zahraničí jsem strávil 2,5 měsíce.

Akcie a investování

Ještě před odletem jsem si stihl ujasnit a nastavit strategii investování do akcií formou ETF. Měl jsem na toto téma několik neplacených, ale i placených konzultací s odborníky, např. s Matúšem Kuchálikem z teoriepenez.cz. Na základě dalšího výborného zdroje eFrank.cz jsem si sestavil své investiční portfolio z 5 ETF, které jsou široce diverzifikovány, a nakupuju průběžně za drobnější částky, protože jsem si vědom, že ceny jsou na svých maximech. Začal jsem se také více zajímat o investiční byty zapákované ultralevnými hypotékami. Na toto téma jsem měl konzultaci s dalším odborníkem – Adamem Wojnarem z bohatydikyrealitam.cz. Zatím jsem ale žádnou investici nerealizoval a pouze sleduji vývoj trhu.

Také jsem se bavil s několika SAAS službami o možné investici za minoritu, ale ve všech případech se nakonec dospělo k tomu, že peníze vlastně nepotřebují, a jsou schopni svůj růst financovat vlastními prostředky. Je pravda, že všechny projekty byly hodně lokálně zaměřené a nepotřebovaly škálovat do zahraničí, což je většinou drahé.

Vzdělání

V prvním půlroce jsem si dodělal řidičák na motorku a přívěs. Byla to zajímavá zkušenost vrátit se do „školních” lavic mezi mladé studenty a učit se znovu to, co před 13 lety. Testy i způsob zkoušky se za tu dobu trošku změnily a udělat řidičák na nejsilnější motorku už také není žádné lážo plážo. Pokud neuděláte teoretické testy, tak vám řidičák seberou, což se mi moc nelíbilo a způsobilo mi to i mírné nervy před zkouškou. 😀

Před odletem do Mexika jsme také s manželkou chodili 2 měsíce na hodiny španělštiny. Nějaké základy jsme si udělali a můžeme na nich stavět do budoucna.

V posledním kvartálu jsem také začal více číst knihy a poslouchat audioknihy na úkor podcastů a YouTube videí. Zjistil jsem, že většina informací, které jsem konzumoval, pro mě neměla příliš velký přínos (až na několik málo výjimek). Dnes už si hodně vybírám, jaký podcast/video si pustím (dříve jsem byl schopen konzumovat všechny díly všech podcastů, které jsem odebíral). Moc se mi nelíbí trend 1-2 hodinových podcastů, mám raději kratší a údernější formáty. Níže uvádím několik TOP podcastů a zpravodajství, které odebírám:

Mou poličku na audioknihy.cz si můžete prohlédnout níže. Převládají spíše knihy osobního rozvoje a životopisné, ale začal jsem poslouchat i knihy o zdraví (výborná je Labyrint pohybu od Koláře) nebo beletrii jako Duna a Smrt je mým řemeslem. 

Digitální detox

Začátkem roku jsem si na mobilu zablokoval zpravodajské weby a sociální sítě – a rovněž smazal všechny aplikace (instaluji pouze pokud jsem na cestách, abych mohl sdílet obsah). Na PC mám zablokovanou FB timeline a sociální sítě používám převážně k šíření obsahu, spíše než k jeho konzumaci. Příští rok bych v tomto chtěl dále pokračovat a jít ještě dále s tím, že bych chtěl určit i některé dny bez telefonu.

Plány pro rok 2020

 • Osobní život – více se zaměřit na své psychické a fyzické zdraví
 • Cestovat – nová země + vyzkoušet karavan
 • Studovat – více pochopit své tělo, naučit se meditovat
 • Projekty a finance – pustit se do nové vertikály a vybudovat jiné zdroje příjmu
 • Sport –  začít cvičit jógu a být více aktivní

Reporty kamarádů a známých

Díky, že jste dočetli report až sem. Budu moc rád, když sepíšete i svůj příběh a já vás zařadím do výše uvedeného seznamu. Backlink included. 🙂

PS: Mírně rozšířená verze reportu je k dispozici i v audioverzi ve formě nejnovějšího Fandacastu:

 

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

23 komentářů

 1. Ahoj Franta,

  a čo tvoje Kryptoinvestície? Viem, že si bol ich veľký fanúšik.

  1. Ahoj krypto stale jedu ale beru to jako alternativni investici, kterou chci mit v portfoliu omezenu na max 10%, takze aktualne uz neprikupuju a radeji to vkladam do ETF.

 2. Ahoj, Františku,
  tiež som tento rok začal riešiť ETF, ale o dosť jednoduchšie ako ty – stretol som sa finančným agentom, dohodol euro-cost averaging a zriadil trvalý príkaz. 😀

  Keď vidím, o koľko viac si sa tomuto venoval ty, tak som na pochybách, či som urobil dobre. Každopádne za mesiac to urobilo zatiaľ 2,5%, tak sa asi nemám na čo sťažovať.

  Na tvoj report som odkázal z toho môjho – https://vojkovsky.sk/rok-2019/. Budem rád, keď ma aj ty pridáš do toho svojho. 🙂

  Všetko dobré v 2020!

 3. Ahoj, zajímalo by mě, zda sdílíš stejný názor jako Petr Mára, který v podcastu (teoriepenez) mluvil o tom, že stále bezmezně věří čistě Bitcoinu, že v něm má prakticky všechny investiční prostředky a že do pár let exponenciálně navýší svou hodnotu?

  Jinak moje bilancování tady https://www.bronislavmarketing.cz/report2019/ kdyby by tě zaujalo, tak za prolink budu rád 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *