Austrálie 22. – 29. den – Gold Coast a surfování

Tento report popisuje zatím nejzdařilelší týden mého dobrodružství v Austrálii. Jak jsem se učil surfovat a jak jsem krmil klokany, spřátelil se s Emu a pochoval si Koalu? To vše ve stručném 7 denním reportu:)

 1. den 

Kolem 4 jsem dorazil do města Currumbin ležícího na známém Gold Coast, které se táhne desítky kilometrů až k Brisbane. Strejda mě uvítal ve svém garážobytě, ležícím v průmyslové zóně. Žije skromným životem a k žití nepotřebuje sprchu, umyvadlo, teplou vodu a podobné věci:) Jeho vášní je tango a jí maximálně 2x denně. Na svůj věk vypadá neskutečně vitálně. Po krátké procházce po okolí a zajištění surfu od souseda, který má garáž vedle, jsem se pustil do odpočinku.

2. den

Strejda nemá internet, ale objevil jsem wifi souseda Denise, která občas šla a občas ne. Když přestala wifi kolem 11 hodiny fungovat, zašel jsem za sousedem, abych zjistil co a jak. Zjistil jsem toho nakonec mnohem více, než bych si představoval. Soused je rodilý Australan, který si stejně jako strejda vybudoval ve své garáži obytný prostor. Denis to tam měl vybavené o poznání lépe a v podstatě to byla velmi pěkně zařízená garsonka. Když jsem zjistil, že mi připojení k wifi nefunguje ani u něj v bytě, tak mě pustil k sobě na stůl, kde jsem si zapojil kabel a začal pracovat. Jeho pohostinnost a přátelskost neznala mezí. V průběhu návštěvy jsem zjistil, proč je australský internet tak na hovno (problém s velmi nákladnou technologií optických kabelů – obrovské vzdálenosti, málo lidí v Austrálii), že je bývalý letec, nyní se zabývá výrobou a prodejem japonských dveří a věcí vyráběných ze dřeva. Postupně jsem se při jeho vyprávění začal dozvídat, že je něco mezi Albertem Einsteinem a Nikolou Teslou. Staví si vlastní nástroje a roboty na přesné vyřezávání do dřeva. Výrobky prodává přes web a ebay. Po druhé světové pomáhal v armádě objevovat vyplavené miny z letadel (několik jich doma měl). Je obrovský fanda do LED osvětlení a ve velkém nakupuje na Alibabě elektroniku. Po cca 3 hodinách návštěvy jsem měl více informací než za celý pobyt v Austrálii:). Ještě bych rád doplnil, že Denisovi je něco málo pod 70 let… Nakonec jsem zjistil, že pracuje jako dobrovolník v nedalekém Currumbin Wildlife Sencturary (rezervace se zvířaty), kde krmí ptáky a dal mi lístek pro vstup zdarma (normálně stojí 60 dolarů)

3. den

Další den jsem tedy vyrazil do rezervace, která mě svým rozsahem a kvalitou hodně překvapila. Až doma jsem zjistil, že se jedná o jednu z největších rezervací v Austrálii. Navíc patří pouze mezi hrstku míst, kde si můžete legálně podržet koalu a vyfotit se s ní (za nemalý poplatek viz dále). Zajímavostí je také to, že se rezervace rozprostírá na velmi lukrativním místě nedaleko plážové oblasti a mnoho investorů se snažilo od majitele pozemky odkoupit, ale on všechny odmítl.

V rezervaci jsem poprvé v životě viděl hned několik živočichů – Tasmánský čert (vypadá jak přerostlá krysa), Tree Kangaroos (zajímavý rezavý klokan žijící na stromech), Wallabi (menší klokan), Pes dingo (liškopes). Nakrmil jsem si klokany, vyfotil se s Emu (velmi přátelský pták asi jsem se mu zalíbil a pořád ke mně chodil), viděl jsem krmení krokodýla (5m, 900kg), papoušků a nakonec jsem si i tu koalku za 20 dolarů podržel:-D. Co vám budu vykládat velké množství fotek zde.

Koala bylo na místě velké množství a tahle zvířata jsou naprosto fascinující a roztomilá. Zajímavé je, že nejsou příbuzní s medvědem, ale s Wombatem, a Klokanem a vak mají na zádech:).

Poté jsem se vydal na pláž, kde jsem se poprvé snažil postavit na surfu. Den předem jsem si něco málo nastudoval přes internet. Zaujalo mě, že není ani tak těžké se na surf postavit, jako se vůbec rozjet (chytit vlnu).

4. den

Další den jsem se vydal do nedalekého NP Springbook na doporučení strejdy (který neplave ani nesurfuje v podstatě do moře ani nechodí, i když bydlí 5 min od něj). Po cestě mě zastavili policisté, abych si dýchnul s negativním výsledkem (aby ne, když v podstatě nepiju – pivo v hospodě od 100Kč výše).

V NP Springbook jsem si dal pár trailů a výhled na canyon, také jsem se podíval na nějaký super starý strom, jehož původním kontinentem je Antarktida (ještě před tím, než se vyčlenila Austrálie z původního superkontinentu).

Poté jsem se opět vydal s chutí k moři zlepšovat své surfařské dovednosti. Bylo to o něco lepší a dokonce jsem se i 3x rozjel tak, že jsem se byl schopen postavit. Nejtěžší pro mě opět bylo vůbec nabrat požadovanou rychlost. Ale šlo to lépe. Asi by bylo jednodušší si vzít nějakou lekci, ale na snowboardu jsem se také naučil bez problému sám, ne? Tak to přece musí jít:-D

IMG_7074

5. den

Strejda Aleš byl 2 dny pryč u své přítelkyně, ale dnes měla přijet. Na oběd jsme vyrazili do klubu pro válečné veterány (po Austrálii je jich spousta). Dal jsem si malou rybku s pyré za 30 dolarů:-D a pokecali jsme o všem možném. Přítelkyně opět rodilá Australanka byla velmi výřečná a popisovala mi smysl těchto klubů a mnoho dalších věcí. Poté jsem jim pomohl naplnit jejich iPody tango hudbou pro taneční hodiny, které pořádají, a vyrazil na pláž surfovat:)

 6. den

Velikonoce, které jsem celé prosurfoval:). Vy jste měli v ČR prej taky krásně… 😀

 7. den

Opět surfovací den. Vyzkoušel jsem také australskou pochoutku v podobě pomazánky Vegemite (googlujte). Australani a hlavně děti nedají na tuto pomazánku na krekru dopustit. Já ochutnal a málem šlo všechno, co jsem ten den snědl ven. Extrémně mazlavé, slané, olejovité a hnusné. Fuj nikdy víc. K večeru jsem se vydal také doplnit plynovou bombu do karavanu do nedalekého shopu s kutilskými potřebami Mitre10, kde jsem už dříve kupoval nabíjecí kabel pro karavan.

8. den

Poslední den jsem musel vrátit surf, který jsem měl půjčený za basu piv (cca 30 dolarů). Normálně stojí půjčení surfu na den 30 dolarů a více, takže super úspora:). V nedaleké kavárně Dust Temple v hodně avantgardním stylu jsem ještě pokecal a rozloučil se se strejdou a vyrazil do Brisbane. Byl jsem moc rád, že můžu poznat život strejdy, který do Austrálie emigroval před 40 lety a poznat mnoho lokálů a pořádně si zasurfovat. Byly to zatím mé nejlepší a nejpohodovější dny v Austrálii, při kterých se ani nic moc neposralo, navíc bylo krásně:). Zůstal bych déle, ale trošku se mi rozsypal časový plán, takže další týden bude slušný sprint, ale na to si ještě počkejte…

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

3 komentáře

  1. Ahoj Franto, hezké počtení. Ta garáž někde nad oceánem – moje vize. Přeji bezporuchové a bezproblémové pokračování cesty. Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *