Austrálie 41 – 47. den – Darwin

Návštěva tropického severu Austrálie a jeho nejpopulárnějších národních parků Kakadu a Litchfield s obrovským množstvím krokodýlů…

1.den

Po příletu do Darwinu jsem ihned na letišti zamířil ke kiosku firmy poskytující pronájem aut Budget. Den předtím jsem si booknul auto přes portál vroomvroomvroom.com, který nabízel nejlepší cenu za pronájem na den. Vzal jsem si malou Toyotu Yaris s automatem. Cena za 6 dní půjčení byla 330 dolarů, ale zarazil mě nepříjemný limit 100 km/1 den půjčení auta, který se mi později šeredně vymstil…

 

Hned první den jsem se byl mrknout na NP v blízkosti města s názvem Charles Darwin NP. Prošel jsem si krátký trail v nesnesitelné vlhkosti a vedru a mrknul na výhled na město Darwin. Po cestě jsem narazil na pár vojenských bunkrů, pozůstatek po 2. světové válce, kdy Japonci město v podstatě zničili. První noc jsem se ubytoval na hostelu v centru města, čekal mě nejdelší a nejhloupější checkin, který jsem zažil. Obsluha příjemná jak trn v patě. Na pokoji jsem měl 2 Němce, Brita a Ira. Docela dobře jsme pokecali, hlavně od Brita jsem se dozvěděl, že pár měsíců pracoval v Melbourne a potom se rozhodl, že bude stopovat až do Darwinu, což je necelých 4 tisíce kilometrů. Cesta mu zabrala 11 dní a bylo to jeho největší dobrodružství v životě☺. Nedivím se, tohle už je docela megaskill, když si představíte, že stopoval v podstatě v poušti, kde vás může dehydratace velmi rychle zabít (nemluvím o hadech).

 

2.den

Další den jsem se ráno vydal do NP Kakadu, kvůli kterému jsem v podstatě do Darwinu přiletěl. Cesta k hranici národního parku trvala cca 2 hodiny a zabrala 200 km (z mého 600 km budgetu), což nebylo moc dobré znamení. Kakadu je obrovský národní park, pokrývá plochu 20 tisíc km2 a rozlohou je velký jako celý Izrael. V parku je obrovské množství živočišných i rostlinných druhů a také pozůstatky kultury Aboriginců (hlavně jeskynní malby, 40 tisíc let př.n.l.).

Vstup do parku vyšel na 25 dolarů a nejdříve jsem se vydal do Visitor Centra, kde byla pouze jakási výstava, poté do “města” Jabiru (pouze 1 benzínka a 1 pekařství) s jezerem. Zde je naleziště uranu, poté jsem zamířil do oblasti Oenpelli, kde jsem se vydal na cca 1 hodinový trail vyprahlou pustinou s okolními močály. Trail byl uzavřen, ale dal se projít bez problémů. Poté jsem blízko Aligator River šel zatím nejděsivější trail svého života v džungli (opět byl trail uzavřen, je zde ještě poslední měsíc období dešťů), v džungli byli ve stezce, po které evidentně dlouho nikdo nešel, zavěšení obrovští pavouci. Ze začátku jsem pavučiny podlézal a modlil se, aby už další nepřibývaly a cesta skončila. Problém byl v tom, že jsem se posunoval čím dál hlouběji do temné džungle a pavouků a bůhví čeho bylo čím dál víc. Mám mírnou arachnofobii, takže mě v půlce cesty chytly mírně řečeno nervy a já se pustil na pomalý úprk zpět. Nad hlavou se vám snáší obrovští odporní osminožci. Nepříjemné. Byl jsem rád, že jsem se dostal zpět po stejné cestě…

 

Dále jsem se vydal na místo s výskytem prastarých jeskynních maleb Ubirri a výlet zakončil na Mirrai Lookout. Musel jsem si ještě zajistit ubytování, protože už se začalo stmívat a z močálů a mokřad se začali vynořovat všudypřítomní moskyti. Nakonec jsem dorazil do Cooinda Lodge, kde měli naštěstí volnou postel za 77 dolarů/noc a rovnou jsem si na další den ráno objednal výlet na Yellow River (90 dolarů), která je vyhlášená výskytem ptáků a krokodýlů. Týpek na recepci mi poradil, že nejlepší čas je ráno 6:30, kdy toho uvidím nejvíc.

 

 

3.den

Na Yellow River nás převezl 4WD autobus, silnice byla ještě slušně zaplavená. Vyrazili jsme za svítání (můj první sunrise v Austrálii:-)). Po cestě jsme překvapivě narazili na obrovské množství ptáků a také více než 10 krokodýlů, z nichž někteří byli i 4 metry velcí. Náš kapitán dokonce na jednom místě uviděl i buffala, což je mnohem nebezpečnější zvíře než žralok nebo krokodýl a ročně tito drobečci zabijí nejvíce lidí. Po výletu lodí jsem se vydal na poslední místo, kde se dalo něco v Kakadu dělat, a to oblast Nourlangie, kde byl trail kolem kreseb Aboriginců a také jeden dlouhý 20 km, takže výlet na celý den. Rozhodl jsem se, že do toho nepůjdu, teplota se blížila 40 stupňům a já měl cca půl litru vody:)

Kakadu bylo zajímavé hlavně kvůli krokodýlům, ale jinak mě park poměrně zklamal. Nevýhodou je, že mezi jednotlivými místy jsou opravdu obrovské vzdálenosti, moc peších cest tu není a ani se pro obrovské vedro a vlhkost moc chodit nedá. Čekal jsem, že Kakadu bude něco jako Yosemity v USA, prostě vychytaný park se zázemím a stezkami. Dočkal jsem se ale spíše vlhkosti, moskytů, pavouků a krokodýlů.

Vydal jsem se tedy zpět směr Darwin (přejel jsem nějakého hada a skoro taky wallabyho, který mi skočil do cesty) a cca 50 km před Darwinem jsem zjistil, že mám už najeto 800 km a trošku přesáhl původní limit (pokud přesáhnete, platíte za 100 km/37 dolarů). 2 dny před tím, než jsem vyrazil do Kakadu, mi spolubydlící poradil, že mám vyrazit do NP Litchfield, o kterém jsem původně nevěděl a bylo to cca dalších 250 km cesty navíc (tam/zpět plus popojížďky v parku). Řekl jsem si, že si zkusím po Kakadu spravit chuť a uvidíme. Večer jsem se ubytoval v městečku blízko NP s názvem Batchelor a konkrétně v Butterfly Farm, kde jsem usmlouval s majitelem krásný pokoj za 150 dolarů na 2 noci (původně 130 dolarů na noc). Na farmě bylo spoustu mladých lidí, od kterých jsem se dozvěděl, že tady pracují pouze za bydlení a stravu (WWOOFing). Butterfly Farm je jedinečné místo, které kombinuje farmu, ubytování, restauraci a má také motýlí house.

 

4.den

Další den jsem se vydal do centra Batchelors, které působí spíše jako minivesnička s 2 benzínkami, obchodem, rychlým občerstvením a tavernou (nic dalšího tady opravdu není:-D). Co mě zaujalo, byla ministavba hradu, kterou jsem uviděl po cestě. Po chvíli zkoumání zašlé cedule jsem se dozvěděl, že ten hrad je Karlštejn! A vytvořil jej obyvatel města Batchelor pocházející z Československa, pan Havlík. Celé se to jmenovalo Havlík Park, což mě pobavilo a mělo to takové ty cedule jako australské pamětihodnosti. Pár dnů předtím jsem se s Irem bavil o tom, že Austrálie té kultury a historie moc nemá, a že historie se píše právě teď. To se vám asi nikde jinde na světě už nestane, aby po vás byl pojmenován minipark, ulice nebo cesta (Steve Irwin Way).

 

Poté jsem se vydal do samotného parku, první zastávka byla u staveb magnetických a katedrálových termitů, což jsou epické až 5-ti metrové stavby 5mm mravenečků. Dále jsem navštívil přírodní bazény na Bulley Rockhole a před cca 3 km trailem jsem si zaplaval u vodopádu Florence Falls. Dále na walk na Tolmer Falls a směr Wangi Falls, který byl uzavřen, protože zde byl před pár měsíci viděn sladkovodní krokodýl. Prošel jsem si alespoň walk kolem Wangi Falls a vydal se na poslední zajímavé vodopády Cascades Falls, kdy spodní byl opět kvůli výskytu krokodýlů uzavřen. Po cestě zpět jsem se ještě při západu podíval na epické termití stavby a vydal se zpět do ubytování Batchelor, kde jsem po cestě narazil na dinga, kterého mám natočeného na GoPro:)

 

Večer jsem pokecal se šéfem Chrisem, poradil jsem mu nějaké věci, jak trošku zviditelnit svůj podnik, protože kdybych na něj náhodou pomocí cedule nenarazil, tak bych se asi neubytoval (na booking apod ho nenajdete). Chris mi taky vyprávěl poměrně mrazivou historku, jak se jeho dcerka šla koupat do Litchfieldu s kámoškama a jedna z nich se už nevrátila, prostě se ztratila pod vodou, prej krokodýl. Další den zase plánuju jet se koupat, tak to byla povzbudivá informace:)

5.den

Další den jsem celá strávil u Bulley Rockhole a Florence Falls a odpočíval. Litchfield je naprosto krásný park, asi nejzajímavější, který jsem zatím v Austrálii navštívil. Krásné počasí, čistá voda, pěkné krátké traily. Pohodička (teda až na všudypřítomné krokodýly). Večer jsem se vydal zpět do Darwinu, kde jsem se ubytoval v hostelu YHA.

6.den

Práce a bazén. Koupil jsem si premium internet (na hostelu je i free hifi, ale tragické) za 5 dolarů na 24 hodin.

7.den

Vrácení auta a platba za přesáhnuté kilometry a let do Alice Springs Virgin Airlines.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *