5 důvodů proč byste měli vycestovat sami

Jelikož mám určité zkušenosti s cestováním na vlastní triko a sám (měsíc v Thajsku, 5 týdnů v USA), rád bych se v tomto článku zamyslel nad výhodami cestování v 1. Sepsal jsem 5 bodů, proč si myslím, že by si každý měl alespoň jednou vyzkoušet delší cestu sám.


1. Srovnáte si psychiku a možná i život

Mnoho lidí má ze samoty panickou hrůzu hlavně proto, že nejsou schopni vydržet sami se sebou a nudí se. Je jasné, že každý není samotářský typ a samota většině lidí vadí. Myslím ale, že pokud nejste schopen alespoň nějakou dobu vydržet sami se sebou, máte hodně vlastních nevyřešených problémů, což není dobré ani pro vás ani pro partnerský život. Když jste sami, začínáte přemýšlet o vlastní minulosti současnosti a budoucnosti. Po určité době se dostanete k tomu, že tyto záležitosti začnete i řešit a zlepšovat, přijdete na mnoho věcí, ke kterým jste díky neustálé společnosti a okolí úplně slepí. Slepí jste obvykle vědomě, řeknete si, že problém se vyřeší sám nebo časem zmizí. Ve většině případů to tak ale není. Důležité problémy jsem se naučil řešit až díky cestování sám na delší dobu. Ke všem problémů a překážkám se stavím čelem, dřív tomu tak nebylo.

2. Poznáte více lidí a situací

Díky tomu, že jste sám, nemusíte se ohlížet na nikoho jiného, nemusíte řešit, že se druhému někam nechce, že je unavený, že není tak dobře sportovně vybavený jako vy, nepřizpůsobujete se, děláte co chcete a naprosto svobodně. Jste vlastně absolutní sobci. To nemyslím zle, i když máte partnera, měli byste si čas od času udělat čas jen na sebe a být trošku sobečtí. Díky tomu, že se neohlížíte za sebe, směřujete pouze dopředu po cestě, který vás zajímá. Obvykle se tak dostanete místa, na která byste se s nikým jiným nepodívali, ať už kvůli solidaritě nebo strachu.

3. Naučite se lépe jazyk a mluvit

Když jste v páru nebo více lidech, mluvíte spolu rodným jazykem. Pokud jste sám, mluvíte pouze jazykem, kterým mluví okolí a to je v zahraničí obvykle cizí jazyk (hlavně angličtina). Naopak díky tomu, že vám mluvení s někým blízkým chybí, tak bouráte zábrany a bavíte se s kýmkoliv na počkání v cizím jazyce. Nemusíte přepínat jazyky, cizí jazyk se totiž stane tím hlavním. Začnete nejen mluvit cizím jazykem, ale časem i přemýšlet a slovní zásoba roste.

4. Budete naprosto samostatní a začnete řešit problémy

Mimo to, že jste v zahraničí sami maximálně svobodní, je potřeba abyste se stali i maximálně samostatní. Není tu nikdo, kdo by udělal něco za vás, vyřešil problém na dálku, pofoukal vám bolístku nebo obejmul, když se vám něco nedaří. Jste tu jen vy, všechny problémy vám najednou nepřijdou jako nepřekonatelné, nemusíte je s nikým sáhodlouze řešit. Prostě je řešíte hned a za pochodu. Utrhne se vám na kalhotech knoflík a vy jste ho nikdy nepřišívali? Tak se to konečně naučíte. Máte hlad a v okolí není restaurace? Začnete pracovat s tím, co máte a to co neumíte se učíte za pochodu. Je to návykové.

5. Dozvíte se, co opravdu chcete a naučíte se rozhodovat

Když jste sám v zahraničí je potřeba se rozhodovat. Není tu nikdo, koho byste se zeptali, kam by chtěl jet nebo co chce dnes dělat. Jste tu jen vy a vás neomezený plán, dělat si můžete cokoliv, co vás baví, napadne. Toto je hrozně důležité, protože je třeba si uvědomit, co mě vlastně baví a co vás napadá. Zjistíte, že doma chodíte na squash jen proto, že to baví kamaráda a nemá s kým hrát, ale vás ve skutečnosti mnohem více baví a zajímá surfing. Nebo si zajdete na film, na který byste s partnerkou nikdy nešli a zjistíte, že vás to vlastně nebaví a filmy s partnerkou jsou lepší. Jde o to, že konečně vyzkoušíte to, co jste chtěli a zjistíte, zda je to to, co chcete dělat.

Neříkám, že cestovat byste měli pouze sami, ale vyzkoušejte to někdy. Na cestách jsem potkal mnoho lidí, kteří cestovali sami a byli to extrémně zajímaví lidé. Naopak když jsem vykládal své zážitky lidem v páru nebo ve skupině, tak nevěřícně lapali po dechu, že jde něco takového vůbec zažít. Když jste sami, nemáte problém se bavit s jednotlivcem nebo skupinou. Když je vás víc, tak těch bloků přibývá.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

11 komentářů

 1. Hoj, zajimavy k zamysleni 🙂 Beres to z pozice vudce smecky. To znamena, ze to co chces videt ty, je vlastne to nej. Mockrat se mi stalo, ze diky nekomu dalsimu z party jsem se dostal na misto, kam bych se sam tezko podival a byl sem nakonec nadsenej. Pravda, ze je to vzdy za cenu nejakyho kompromisu a duvody, ktere popisujes, sou urcite relevantni 🙂
  Obecne se pro cestovani uvadi bezpecnostni limit 3 lidi (pokud dojde ke zraneni, jeden se stara o zranenyho a druhej shani pomoc).
  Kdyz clovek najde nekoho, s kym ma hodne spolecnejch zajmu a sedej si, pak je to znacka ideal 😉

 2. Krásné, výstižné, člověk je tvor zbabělý, k tomu, aby sám cestoval je potřeba odvahy:)

 3. Zajímavý článek, rozhodně inspirace pro to vyrazit sám, o čemž jsem dlouho uvažoval, ale zatím nikdy nezrealizoval.

  Jen drobnost: “Ke všem problémů a překážkám se stavím čelem, dřív tomu tak nebylo”.

  1. Urcite rad bych dodrzel svou kadenci jednu exotiku a jednu blizsi destinaci rocne:)

 4. Určitě souhlasím. Člověk by měl mít zkušenost s cestováním “sám”. Přestože cestujete sami, “nikdy nemusíte být sami”. Moje zkušenost rozhodně rezonuje s vytvářením sociálních vazeb – to je v porovnání při cestování v páru hodně velký rozdíl. Bod jedna bych přirovnal spíše k tomu, že poznáme více sami sebe – dostáváme sebe do situací, ve kterých jsem ještě nikdy nebyli – proto mám osobně rád cestování do krajin, kde jsem ještě nikdy nebyl 🙂

 5. Ja jsem teda zase zastancem teorie, ze “happiness only real when shared”. 🙂

  Co me teda asi hodne ovlivnilo bylo to, ze jsem v 18 byl na rok na stredni v USA, sam, a vsechny ty body z toho clanku jsem si uz zazil (a je v nich hodne pravdy).

  Ale byl jsem potom v USA na mesic se segrou, loni v Anglii na tri mesice s pritelkyni, a tak nejak mi to prijde lepsi, kdyz clovek ty zazitky muze s nekym sdilet a solo cestovani me dneska nejak moc netahne. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *