Anglie

Cesta mě sem zavedla z důvodu návštěvy přítelkyně celkem 2x dohromady na 5 týdnů. Nejdříve jsem bydlel na venkově (Stevington) v bytě rodiny, u které hlídá přítelkyně děti. Poté 4 týdny přes Airbnb u britské rodiny v Bedfordu a několik dní u kamaráda v Londýně.

Nebudu popisovat, jak probíhal den za dnem, jak to u mých reportů bývá obvyklé. Spíše vypíchnu věci, které mi utkvěly v paměti z delšího pobytu. Vše stručně a jasně jak to mám rád:

1. Zboření představ o Britech

Dost mě překvapilo, že Britové rozhodně nejsou takoví, jaké jsem si je představoval. Obě rodiny byly poměrně nepořádné, barák měly plný nepotřebného harampádí a působily jako vetešnictví. Britové mají doma koberce a chodí po bytě v botách, což čistotě také moc nepřidává. Většinu času tráví v kuchyni, která pro ně zastupuje společenskou místnost, kde se potkává celá rodina. Rodina, u které jsem přebýval, používala kuchyň k práci, učení, pobavení, balení dárků nebo věšení prádla! Jestli si představujete všechny Brity jako milovníky kvalitního čaje a dobrého stolování, tak vás zklamu. První i druhá rodina, u které jsem byl, si na čaji moc nezakládala a jel u nich jen pytlíkový.

2. Drahota

V Anglii je pro Čecha s průměrným českým příjmem velmi draho. Od běžných potravin přes restaurace, bydlení a služby, všude si připlatíme min. 3x více než v ČR. Přirovnal bych to k cenám stejným případně mírně vyšším než na Islandu! Pro Čechy, kteří mají příjem v librách, je tady život ok. Lidé, se kterými jsem se bavil, si průměrně vydělají kolem 1000 liber měsíčně. Což je při aktuálním kurzu 38 Kč/libra poměrně zajímavé. Pryč jsou doby, kdy se do Anglie vyplatilo cestovat za levným oblečením a elektronikou. Mimo poundlandy (obchody, ve kterých koupíte všechno za 1 libru) se tady nevyplatí kupovat absolutně nic.

3. Milovníci nakupování

Britové jsou absolutní milovníci nakupování. V nákupních centrech jsou davy lidí, kteří si opravdu užívají tento novodobý konzumní sport, který mi příliš nepřirostl k srdci. Nicméně i pro mě jako odpůrce zbytečností a nakupovaní nepotřebných věcí stojí za to navštívit vyhlášenou ulici (nejdelší nákupní ulice světa) Oxford Street, nebo Camden konkrétně Stables Market (bývalé koňské doky přebudované na tržnici).

4. Pěkné počasí

Anglie mě naprosto šokovala svým počasím. Nezažil jsem moc škaredých a upršených dnů. Většinu času bylo pěkně (kolem 15 stupňů) a sluníčko a to i poslední den, kdy jsme z Londýna odjížděli (19. prosince).

5. Doprava

Doprava po Anglii je extrémně drahá záležitost (jako vše). Za vlak (Bedford-Londýn cca 40 min jízdy) dáte 22 liber. Za 3 zastávky v metru dáte 4,5 liber, za litr benzínu 1.1 libry. Vyplatí se využívat autobusy jak ty dálkové tak double deckers v Londýně. Finančně výhodnější je platba bezkontaktní kartou než nakupování jízdenek. Metro v Londýně každopádně stojí za návštěvu a má přibližně 20 linek (Praha 3), některé linky se rozbíhají na 2 směry, takže je důležité mimo směr sledovat i o jaké metro se jedná, abyste se do dané stanice vůbec dostali. Celkově nic pro klaustrofobiky. Hodně stísněné krysí prostory, metro také drobnější než u nás. Britové jsou přeborníci v chození na červenou. Chodci tu nemají přednost a často vstupují do vozovky na červenou na velmi frekventovaných silnicích.

6. Cambridge

S přítelkyní jsem vyrazil na jednodenní trip po Cambridge. Navštívili jsme několik vyhlášených college (Trinity, Kings,…) a bylo to jak sledovat Harryho Pottera. Velmi staré historické budovy a kampusy. Krásně udržované trávníky, kanál, který vede podél college. Zajímavá atmosféra.

7. Parky

V Londýně jsem prošel pár parků. Nejvíce mi utkvěl Hyde Park a Regent´s park s výšlapem na Primrose Hill. Hyde park je ohromný a krásný, stojí za to vidět a projít.

8. Pret A Manger

Pro mnohé z vás naprosto neznáme slovní spojení, ale v Anglii snad nejpopulárnější řetězec rychlého a zdravého (bio, organic) občerstvení. Naleznete jej na každém rohu. Je poměrně drahé, ale mezi Brity i turisty velmi oblíbené. I já jsem si jej poměrně dost oblíbil. Jídlo (wrapy, sandwiche apod.) i pití (horké čokolády, čaje) velice chutné. Velmi zajímavý pro mě byl vhled do filozofie a konceptu firmy díky kamarádovi, který zde 2 roky pracuje. Pret má velmi sofistikovaný systém kariérního růstu, vzdělávání a finančních bonusů. Pokud budete někdy v Anglii, určitě si sem zajděte a něco vyzkoušejte.

9. Atrakce

London Eye, Maddame Tussands, Winter Wonderland, Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham palace, Baker street.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *