Jak dopadla naše rodinná dovolená v Dubaji

Do Dubaje jsme vyrazili s celou rodinkou. Jednalo se o naši první leteckou a poměrně dalekou cestu. Zvolili jsme tudíž slunečnou a bezpečnou Dubaj se snesitelnou délkou letu a netrpělivě jsme očekávali, jak to bude malá zvládat. Let nakonec zvládla lépe než já. Polovinu prospala a vzlet i přistání bylo v pohodě. Na letišti jsem koupil datovou SIMku Etisalat s 1 GB dat za asi 600 Kč.

Pro rodinnou dovolenou jsme využili služeb společnosti Invia (pro větší klid u 1. vzdálenější lokace). Pár týdnů před dovolenou jsem zjistil, že poletíme nízkonákladovkou FlyDubai, která před časem zrušila občerstvení během letu. Snažil jsem se jídlo přiobjednat, ale nakonec nám to nebylo umožněno. Celkově jsem nebyl se servisem cestovky příliš spokojen. Cestu jsem volil hlavně podle stravování a na Bookingu mi chybí možnost objednat jídlo – pokud to hotel Ramada Jumeirah umožňuje (to by byla killing feature). Nakonec jsme počítali, kolik jsme s Invií ušetřili, než kdybychom jeli po vlastní ose – a vyšlo by to cca o 5 000 Kč na osobu dráž.

Hotel jsme měli s plnou penzí; kousek od pláže ve středu Dubaje a poměrně na dobrém strategickém místě pro pozdější výlety. Náš hotel byl na první pohled krásný a uvítala nás ohromná mramorová přístupová hala včetně poslíčků, kteří odnesli naše zavazadla až na pokoj. Na hotelu, ostatně jako ve všech uzavřených prostorech (nákupní centra, supermarkety), je klimatizace na maximum.

Pátek, sobota a neděle

Po krátké aklimatizaci jsme se vydali na pláž La Mer. Měli jsme možnost bus transferu z hotelu (v určité časy), ale vyrazili jsme pěšky abychom poznali okolí. Silniční přechody jsou tu docela rozsáhlé a chvíli nám trvalo, než jsme pochopili systém semaforů. Po cestě je krásná mešita Jumeirah mosque. Po silnicích krom ohromného množství taxíků a lexusů (řidiči Uberu) jezdí opravdu rozmanitá luxusní auta, od Range Roverů až po Lamborgini.

Pokoj jsme měli prostorný s obří koupelnou a výhledem na Burj Khalifu. Na střeše hotelu byl bazén. Stravování jsme měli plnou penzi (nejsem příliš velký milovník restaurací a jejich dennodenního hledání). Jídlo bylo velmi bohaté včetně výborných dezertů. Nabídka jídel byla každý den jiná.

Další den jsme se vyrazili na city walk a poprvé využili služeb Uberu. Ceny jsou tu regulované, takže se nemusíte bát, že vás natáhnou. Dokonce taxi je obvykle levnější než Uber nebo místní služba Careem, kterou jsme také využívali.

V neděli dopoledne jsme vyrazili bus transferem na vzdálenější pláž Kite Beach, která byla úplně jiná než La Mer; mnohem rozsáhlejší, člověk měl více soukromí. Dalo se ukrýt pod speciálními slunečníky, nicméně tento den byly poměrně velké vlny.

Pondělí, úterá

V pondělí jsme vegetili u bazénu a poté na bližší pláži La Mer. Ta je obehnána ohromným množství restaurací a různých obchodů. Další den jsme vyrazili Uberem po ikonické dálnicí Sheikh Zayed Road, která protíná Dubaj a lemují ji ohromné mrakodrapy rozličných tvarů a velikostí. Měli jsme lístek na Level 125, prohlídku nejvyšší budovy světa, Burj Khalifu. Měl jsem trošku obavy z množství lidí a front, hlavně proto, že jsme vyrazili s dítětem. Samozřejmě jsme zvolili nejvíce frekventovaný čas západů slunce. Nicméně člověk má možnost vidět Dubaj jak za světla, tak za tmy. Malá to nakonec zvládla dobře, i když ke konci už byla samozřejmě unavená a trošku protivnější, stejně jako my. Nakonec se nám poštěstilo přeskočit frontu nazpět přes rezidenční výtahy (stejně jako se mi to podařilo po příletu z Austrálie). Venku jsme ještě mrkli na fontánu – ta se holkám moc líbila – a poté vyrazili zpět na hotel.

Středa, čtvrtek

Středa probíhala ve znamená odpočinku na pláži La Mer. Další den jsem musel vyrazit do Dubai Mall. Potřeboval jsem dobít data na SIMku (omylem jsem si ji vyčerpal na hotelu – vypadla wifi a já koukal na YouTube). Bohužel přes mobilní appku to nešlo (je potřeba arabská platební karta), takže jsme se vydali na pobočku Etisalat do Dubai Mall. Holky měli alespoň možnost prozkoumat šílené nákupní centrum (jedno z největších na světě) včetně obřího akvária se žraloky. Mrkli jsme na Burj Khalifu ve dne; je to opravdu impozantní stavba. Poté jsme se přesunuli na Dubai Frame a sledovali jsme západ slunce nad starým i novým městem. Malá dnes neměla moc náladu, takže jsme další plány zrušili a vyrazili na hotel.

Pátek

Tento den nás čekal velmi dlouhý přesun na Jumeirah Public Beach, což je poměrně chudá a obyčejná pláž plná lidí u ikonické stavby „plachetnice” jediného sedmihvězdičkového hotelu na světě Burj al Arab. Na pláži byl hodně silný vítr, zvedal se písek, který bodal do kůže jako malé jehličky. Do tohoto hotelu jsme se nedostali, je potřeba si udělat rezervaci dopředu a složit zálohu na útratu (tuším 200 USD), kterou poté projíte v jedné z restaurací.  Bohužel rodinný rozpočet noc v hotelu zatím neumožňuje (https://www.booking.com/hotel/ae/burj-al-arab.cs.html – Noc v hotelu od 28 000Kc)

U plachetnice se nám stala velmi nemilá záležitost, kterou si budu pamatovat hodně dlouho (stála nás 600 Kč). Objednal jsem Uber; to jsou většinou lexusy. V appce už to zahlásilo, že je řidič na místě, já naproti viděl lexus, tak jsme se k němu vydali a nasedli. Auto se rozjelo, ale my po cestě zjistili, že to není náš řidič, ale nějaký soukromý rozvoz hotelu (podle mě podvodník). Můj Uber mi psal, že boural a dorazil o něco později. Celé se mi to zdálo hodně divné, odehrálo se to v strašně krátké chvíli. Nicméně ponaučení pro příště – zkontrolujte si SPZ Uberu a nasedněte vždy do správného auta. Ještě pro jistotu po usednutí zkontrolujte, zda se jedná opravdu o daného řidiče a je to Uber. Jinak pro vás může být cesta hodně drahá.

Další přesun směřoval do Emirates Mall, známého jako Ski Dubai. Jedná se o druhý obrovský obchoďák v Dubaji, který disponuje lyžařskou sjezdovkou. Tady jsme nakoupili nějaké oblečení a vyrazili na hotel. Po méně podařeném dnu jsme si řekli, že si uděláme radost a vyrazíme do Hard Rock Cafe. Je to moje srdcovka a snažím se navštívit tento kultovní podnik vždy, když jsem někde na cestách. Dali jsme si nějaké drinky, prohlédli inventář podniku a poslechli živí koncert. Všem se nám tam moc líbilo.

Sobota

Tento den byl ve znamení nákupů na Meena Bazaaru, což je indický bazar ve staré části Dubaje. V zálivu jsme zaplatili 1 dirham (6 Kč) za transfer starou dřevěnou loďkou (dhows) do staré části Dubaje Deira. Plavba přes Dubai Creek je malebná a doporučuju ji všem. Ve staré části nesměla chybět návštěva zlaté uličky Gold Souq a také Spice Souq. Nakoupili jsme různé suvenýry a odmítli asi milion prodejců hodinek.

Neděle

Předposlední den jsme se vydali na druhou stranu Dubaje směr Monorail Station. To je nadzemka směřující po uměle vytvořeném poloostrově Palm Jumeirah. Za 25 dirhamů jsme se dostali do cílové stanice hotelu Atlantis a zpět. Na místě můžete navštívit akvárium a akvapark.

Poté jsme vyrazili do Dubai Marina na Marina Walk a zaplatili jsme si projížďku lodí. Nakonec jsme zjistili že to byl obyčejný transfer (něco jako MHD) po kanálu, ale za 25 dirhamů to bylo v pohodě. V Dubaji uvidíte ohromné množství mrakodrapů s názvem Emaar (jsou do developeři). Na cestu zpět jsme využili službu Careem. Měl jsem kupón v hodnotě 100 dirhamů z brožurky, kterou mi dali na letišti k simce Etisalat. Takže nás nejdelší přesun v Dubaji nestál nic. 🙂

Pondělí

Poslední den byl ve znamení relaxace a odpočinku po několika náročných dnech. Nejdříve jsme vyrazili na La Mer Beach a poté jsem již čekali na půlnoční transfer na letiště. Všichni se dlouho loučili s dcerkou. Personál se do naší holčičky totálně zamiloval a všichni ji zbožňovali. Arabové mají velmi vřelý vztah ke všem dětem. Letadlo bylo poloprázdné, takže jsme měli možnost cestu zaspat a let tím pádem uběhl docela rychle.

 

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *