Finále superpoháru Borussia Dortmund x Bayern Mnichov

O využití zážitkové cestovní agentury zaměřené na sport SportSEN mého kamaráda Tomáše Kulíska jsme přemýšlel již delší dobu. Chtěl jsem zažít opravdové fotbalové utkání s plným stadionem lidí na vlastní kůži. Hodně se mi líbí útočný německý fotbal. Když se objevil zájezd na finále něměckého Superpoháru mezi Borussia Dortmund a Bayern Mnichov ve vyprodané hale pro 80 tisíc lidí, nebylo co řešit. Navíc jsem zjistil, že na akci jedou i kamarádi Honza Kvasnička a David Lorincz. Zájezd jsem booknul a zaplatil (3900Kč) cca 2 týdny dopředu. Několik dní předem mi došly podrobné instrukce. Z Brna jsme vyrazili o půlnoci 12.8.2014 s jednou zastávku ve 2:30 ráno v Praze a poté pokračovali do Dortmundu, kam jsme dorazili kolem 11:00. Prošli jsme si centrum navštívili 2 fanshopy Dortmundu, italskou restauraci a náměstíčko plné fanoušků ve žlutočerných dresech. Pivo tu je drahé (kolem 5 euro za půllitr) a ne moc chutné. Jídlo také drahé. Kolem 16:00 jsme vyrazili směr Vestfálský stadion – SIGNAL IDUNA PARK a navštívili jsme ještě jeden dvoupatrový luxusní FANshop Dortmundu, kde jsem si jako správný skalní fanoušek koupil krásnou šálu za 15euro.

Náš zápas začínal v 18:00. Do areálu jsme se dostali rychle, žádné velké fronty nebyly. U tohoto budu se musím pozastavit, Němci jsou v tomto ohledu neuvěřitelně precizní a přesní, všechny procesy mají neuvěřitelně propracované a vychytané. Sám Tomáš (CEO SportSen) po cestě uvedl, že Němci a Angličani patří co se týče organizace a domluvy k naprosté špičce, na opačné straně jsou pak státy z jihu. Místa jsme měli na největší tribuně v sektoru 14, což byl ústřední kotel Borussia Dortmund.

V areálu není možné koupit žádné alkoholické nápoje (i pivo je nealko) a pro urychlení odbavení si nakupujete jídlo a pití za kredit (který si dobijete předem na takovou kartičku). Je to velmi chytře vymyšlené, protože mimo to, že se zrychlí proces výdeje (fronty se netvořily a pokud ano, velmi rychle se odbavovaly), tak na kartách obvykle zbydou nějaké eura, se kterými můžou provozovatelé stadionu operovat.

S Davidem jsme se vydali cca 10min před začátkem zápasu do našeho sektoru, ale na schodech nás čekala nepříjemná podívaná: tady se fronty tvořily. Na tribuně byl takový přetlak lidí, že noví se tam již nebyli schopni dostat. Prvních 10min zápasu jsem musel stát na zábradlí a jednou rukou se přidržovat, tak abych alespoň něco viděl. Poté to někteří diváci vzdali nebo opustili své místo (pro pití, na záchod) a tak se uvolnil prostor a já měl poměrně dobrý výhled. Na naší tribuně bylo okolo 35tis lidí a přetlak byl enormní. Ostatní tribuny byli mnohem volnější. Lístek do tohoto sektoru stál pouze 15 euro. Po prvním vstřeleném gólu Borussie jsem si mohl vychutnat davové šílenství. Fanoušci si s chutí užili a oslavili gól vstřelený odvěkému rivalovi, který každý rok ukradne z kádru Borussie několik skvělých hráčů (naosledy Lewandowski, Gotze).

Za Bayern nenastoupil Schweinsteiger, Robben ani Ribery, což bylo extrémně znát a Bayern, byl až na pár ojedinělých šancí naprosto neproduktivní. Byl to rozhodně nejhorší výkon, který jsem od Bayernu viděl. Jediný, kdo držel Bayern nad vodou byl Neuer, bez kterého by na konci mohl být výsledek místo 2:0 i 4:0. Všichni fanoušci Dortmundu si tuto jasnou a zaslouženou výhru hodně vychutnávali. Hráči na konci zápasu hlavní tribuně poděkovali a zazpívali si pár chorálů v sedě. Zápas skončil a my se přesunuli zpět do autobusu, kde nás čekala ještě přibližně hodinová epizoda s nabouráním 2 autobusů fanoušků Bayernu. Poté jsme vyrazili směr ČR, všichni spokojeni se zajímavým a nezapomenutelným zážitkem, který se ničemu, co se v ČR sportovně děje, nedá ani vzdáleně přirovnat.

Díky Tomášovi a teamu SportSen.cz za výbornou organizaci a atmosféru.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

3 komentáře

 1. Fůj Dortmund 🙂

  Jinak výlet hezkej, zážitek z fotbalu z Německa určitě taky do konce života. Akorát ten fotbal stál za prd, osobně jsem u toho ve středu těžce trpěl, byla to tragédie (fanoušci domácích to zřejmě viděli jinak 🙂 ). Ale do Dortmundu plánuju taky někdy jet, i když spíš někam na druhou stranu stadionu.

  Jezdíte na fotbal častěji nebo to byl první “výlet”?

  1. 🙂 já jsem fanoušek fotbalu a ten Bayern bohužel nepředvedl žádný takže jsem fandil fotbalovějšímu Dortmundu, jinak to ani v jejich kotli nešlo. Na fotbal často do zahraničí nejezdím, ale Tomáš ze SportSen.cz velmi často:)

   1. To bohužel ne no. Po MS to bude zase bída, jako vždycky. Byl jsem na německým superpoháru před dvěma lety, v Mnichově, atmosféra nic moc, třeba s ligou se to nedá srovnat. Ale věřím, že v Dortmundu to berou jinak, každej zápas a hlavně každá výhra proti Bayernu musí být velký zadostiučinění 🙂

    Na SportSen.cz jsem koukal, hezká agentura. My si zájezdy zařizujem sami, myslím, že to shánění lístků k tomu patří :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *