Ibiza

Na Ibizu jsem vyrazil se svou přítelkyní na 10 dní mimo sezónu (27.3 – 6.4). Letěli jsme ze Stanstedu (Londýn) letenka vyšla na cca 2200Kč a kupovali jsme přes srovnávač azair.cz na tip od Petra Nováka (travelbible.cz). Pár hodin jsme si udělali procházku po Londýně (Tower Bridge, Shard) a pomalu se přesunuli vlakem na letiště (Stansted je obří letiště).

Plánem bylo půjčení auta a ježdění po Ibize a poznávání tamních krás. Auto jsem si booknul klasicky přes rentalcars.com. Ale cca 2 dny před odletem jsem zjistil, že mám propadnutý řidičák a tak bude muset řídit přítelkyně. Rezervaci se mi tedy podařilo ještě včas bezplatně zrušit (peníze mi byly navráceny). Řekli jsme si, že rezervaci řešit nebudeme a vezmeme až na místě (což jsem dříve ještě nikdy neudělal). Po příletu se nám na přepážkách nepozdávali ceny vozů a tak jsme vyrazili pěšky podél cesty a narazili na půjčovnu, kde jsem měl původně booknuté auto. Vše jsme vyřešili bez problémů na místě. Za příplatkové pojištění jsme nemuseli ani dávat zálohu (obvykle si půjčovny strhávají zálohu na krytí pojistných škod, které by případně vznikly v rámci nehody/odcizení). Cena byla kolem 6000 Kč na 10 dní.

Ibiza je touto dobou mimo sezónu (sezóna květen – říjen) a tudíž zde není tolik lidí a ceny jsou také nižší než v sezónu. Nicméně i počasí je chladnější, pokud se zatáhne slunce tak je zde velmi silný a chladný vítr a moře je tou dobou ještě ledové. Před cestou jsem mělo vyřešené pouze přespání na první den v hlavním městě Ibizy Eivisa přes booking.com. Zaparkovali jsme před hotelem a udělali obhlídku okolí. Další den výlet na Castle of Ibiza a Dalt Vila.

Další den jsme chtěli vyrazit na Es Vedra (což je obří magická skála u pobřeží), nicméně k našemu překvapení auto nestálo před hotelem. Bylo mi naprosto jasné, že nás odtáhli a tak jsem se jal řešit ihned situaci. Z recepce jsem si nechal zavolat taxík na místo odtahu aut. Bohužel to byla naše chyba. Před hotelem opravdu nebyla volná parkovací místa, a tak jsme auto nechali na místě, kde jsme si úplně nebyli jistí, zda tam může být (i když tam stála i jiná auta). Brzo jsme zjistili, že na Ibize jsou v odtazích velmi aktivní a policisté to tu opravdu hodně řeší a pořád kontrolují auta všude po městě. Po krátké eskapádě a o 140 EUR chudší jsme vyrazili na krásnou a magickou Es Vedru a poté do druhého největšího města San Antoni. Jedná se o krásné město s úžasnou promenádou (hezčí než na Eivissa) a množstvím legendárních barů a klubů (Cafe del Mar). Na místě jsme se zdrželi pár dní a navštívili i okolní zátoky a pláže (krásné jsou zejména Cala Comte na Cala Taridu). Dalo se dokonce i opalovat a částečně koupat J.

Další cesty nás zavedly do malebné vesničky Santa Gertrudis přesně uprostřed Ibizy. Zde jsme si přes booking rezervovali velmi zajímavé ubytování (které mi připomínalo spíš Airbnb). Bydleli jsme v původní ibizské stavbě přebudované na apartmány připomínající takový menší zámeček. V centru byla společenská místnost s velkým krbem a výhledem do krásné zahrady, na jejímž konci byl bazén. Naprosto úžasné a magické místo, doporučuju aspoň 1 noc přespat (Casa Corazon Ibiza).

Další cesty nás zavedly na úplný sever ostrova, kde jsme podnikli výlet na pláž Portinax a do nedalekých jeskyní. Hotel, ve kterém jsme bydleli, byl naprosto vybydlený a vedli jej velmi zvláštní lidé. Popravdě jsem nechápal, jak může vůbec to místo ještě fungovat. Vše je o lidech a i sebelepší hotel na krásném místě je děsný, když jej vedou neschopní lidé. Také mě zaujalo, že řada hotelů a restaurací je mimo sezónu úplně zavřená. Hotely takovým zvláštním způsobem zakonzervují a poté je vždy připravují na sezónu opravami a natíráním fasády na bílo.

Další cesta nás zavedla do krásného města Santa Eulalia. S krásnou promenádou a velmi pěknou pěší cestou po celém městě a okolí – Santa Eulalia Walk. Nakonec se naše okružní jízda vrátila zpět do hlavního města, kde jsme si naplánovali výlet na ostrov Formentera. V přístavu jsme si našli velmi výhodný ticket u společnosti Baleraria za 20E zpáteční jízdenka pro jednu osobu (ostatní dopravci měli ticket od 40E). Jedinou nevýhodou bylo, že jsme museli zpět odjet v ty nejméně atraktivní časy (18:00 nebo 22:00). Na ostrově jsme si půjčili kola (za 6 EUR) a vydali se na cestu k majáku (úplně nejsevernější místo). Cesta to byla strastiplná a náročná ale nakonec jsme vše zvládli a stihli dokonce i trajekt zpět. Ostrov to je krásný s množstvím pláží a od Ibizy se odlišuje hlavně tím, že není tak přeturistovaný v sezóně. Mimo sezónu je poměrně hodně vylidněný.

Poslední den jsme strávili v NP Ses Salines a to konkrétně na pláži Platja de Ses Illetes a potom vrátili auto a přesunuli se na letiště. Velkou zajímavostí je, že jsme za celou dobu ježdění po ostrově netankovali a dokonce z plné nádrže jsme vyčerpali cca jen čtvrtinu. Doteď mi vrtá hlavou, jak je to vůbec možné (měli jsme půjčené nové VW polo). Ibiza je velmi malebné místo, pokud ji chcete zažít trošku v jiném světle, než jak ji zná většina lidí (párty a drunk místo), zajeďte na ni kolem března-května, ale počítejte s chladnějším počasím a s tím, že pokud nejste megaotužilí, tak se moc nevykoupete.

 

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *