Jak poletím skoro 2 dny pod 7Kg?

Díky tomu, že část cesty budu jezdit karavanem a část cesty přelétávat (celkem 3 přelety – v ceně je příruční zavazadlo s omezenou hmotností), musím se vejít (i díky mobilitě) do 7Kg. Mám batoh Deuter z 1. ročníku vysoké školy, na který nedám dopustit a který už se mnou absolvoval kus světa (Evropa, Asie, USA). Tento batoh bude obsahovat vše, co potřebuji, pouze na té úplně nejnutnější úrovni.

Narazil jsem na velmi zajímavý projekt pod7kg.cz, kde získáte zajímavé tipy na to, jak si balit své věci, a co je dobré vzít a nevzít. Vždy, když cestuji do zahraničí, tak přecením množství oblečení a věcí, které si sebou zbytečně beru. Je potřeba si uvědomit, že oblečení je nahraditelné a můžete si jej koupit bez problému na místě, navíc zabírá relativně dost prostoru. Protože si budu brát svou domácí kancelář, je pro mě nejdůležitější elektronika (pro práci a záznamy z cest). Obsah baťohu je tak následující:

 • 3x ponožky, 3x trenky
 • 2x kraťasy, mikina
 • Notebook, nabíječka
 • iPhone, nabíječka
 • GoPro, nabíječka, čelovka
 • Redukce pro elektroniku
 • Deodorant, kartáček, mýdlo

Screenshot 2015-03-08 15.07.37

Na sobě budu mít to nejtěžší a nejteplejší oblečení pro zmenšení nutnosti prostoru v batohu. Nikdy jsem tak dlouhý let neabsolvoval, budu mít mezi přistání v Dubaji (po 6-ti hodinách letu), nicméně z Dubaje poletím dalších 14,5 hodiny. Nejdéle jsem zatím letěl 2+14 hodin do LA a žádný med to nebyl (nejsem příliš milovník letů). Proto jsem si zjišťoval, jak let přežít a hlavně jak se vyrovnat s obrovským časovým posunem, co nejdříve. Budu potřebovat velmi rychle fungovat jako řidič dopravního prostředku, kterým jsem v životě nejezdil (karavan). Zde je výborný anglický článek a níže uvádím několik zásadních tipů:

 • nepít alkohol a jíst lehké jídlo
 • v letadle spát podle toho, jaký je čas v destinaci
 • hodně pít tekutiny
 • vzít si špunty a klapy na oči

Opět se setkávám s častými reakcemi, jak můžu letět sám a že se budu určitě nudit. Už jsem se k tomu jednou vyjadřoval v rámci samostatného článku: 5 důvodů proč byste měli vycestovat sami. Samostatné cestování rozhodně není pro každého, málokdo dokáže sám se sebou vydržet, tohle je hodně o povaze. Už jako malý jsem byl raději sám doma než ve školce s ostatními dětmi. Vždy jsem mel hrůzu z toho, že budu muset chodit do klasické práce (a potkávat mnoho lidí) a proto jsem se stal freelancer a pracuji z domu. Volnost mi umožňuje relaxovat, zaměřit se sám na sebe a lépe poznat tamní kulturu. V zahraničí se snažím potkávat spíše lokály než turisty a nedává my smysl cestovat do zahraničí s Čechy (se kterými jsem v kontaktu přes rok). Kdo to nezažil, nejspíš nikdy nepochopí.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]tisekszabo.cz) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

8 komentářů

 1. Tak to já mám jen zrcadlovku + pár krámů k tomu 3-4 kg jen to fikne. Sice tahání příliš mnoha krámů nefandím, ale zase má smysl si vzít radši pár kvalitních kousků oblečení než pak na místě kupovat šmejd nebo zbytečně platit. Hodně záleží kde člověk bude a co bude dělat a pak taky kolik má peněz. To jsem takhle jel na jih USA a skončil jsem v Coloradu a jak rychle jsem dokupoval fleecku, kalhoty, pohorky, karimatku… $800 jen to fiklo.

  1. ja se snazim za tyhle veci utracet opravdu minimalne dneska jsem byl v kmartu koupil ten nejlevnejsi spacak, boty, ponozky, a par hadru dohromady to stalo pod 100 dolaru takze za me ok:)

 2. Ahoj Františku, přeji šťastnou cestu. Pokud se budeš chtít inspirovat zajímavým videoblogem o životě v Austrálii a získat tak nějaké informace a tipy na cestu, pak je na YouTube videokanál “Kacik Hani”. Sleduji ho pravidelně už asi rok. Hana žije v Austrálii již skoro 30 let a ví o ni hodně. Na zajímavý pohled na Austrálii jsem také narazil na videokanále “Programista na wakacjach”. Oba jsou sice v polštině, ale myslím, že polštinu lze rozumět. Široké cesty přeje Petr

 3. Ahoj Franto,

  stále jsem v Asii, jak asi víš. Přemýšlel jsem, že bych se za tebou stavil do Austrálie. Pokud bys byl už dost nasycený Aboridžinci, dej vědět.

  Užívej Austrálii.

  J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *