Máme tu konec roku a je čas každoročního bilancování. Tato shrnutí mám velice rád, protože člověk si může zrekapitulovat, co se povedlo, co naopak ne, a nastavit cíle a plány pro rok následující.

Mé historické reporty

Jak mi vyšla má předsevzetí

 • Cestovat – 1 španělsky mluvící země plus další evropské = únor sólově Kanáry a několik evropských zemí + Dubaj s rodinkou = OK
 • Studovat – naučit se základy španělštiny, zlepšit angličtinu = pokud bych to bral doslovně, tak jsem se naučil opravdu jen ty největší základy španělštiny, angličtinu jsem zase používal poměrně často, ale moc jsem se nezlepšil = FAIL
 • Projekty – posilovat aktuálně rozjeté projekty a vstoupit na několik dalších významných trhů, růst návštěvnosti na Coinario.com = současné projekty jsem posílil (aktuálně 23 zemí), ale Coinario se příliš rozjet nepodařilo = ½ OK
 • Zdraví –  pravidelně cvičit a zlepšit si problémy se zády, více se hýbat v zimě = problémy se zády už nejsou tak patrné, ale cvičení představuje jeden z mých největších nedostatků, takže rozhodně = FAIL
 • Osobní život – meditace, zbavovat se internetové závislosti, eliminovat stres, více filtrovat přijímaný obsah = meditovat jsem zatím nezačal, ale vše ostatní se povedlo = ½ OK
 • Finance – stabilizace příjmů ze zahraničí, diverzifikace dle nastaveného portfolia = OK

Co se stalo v roce 2018

EXITY

Začátek roku byl ve znamení úklidu v projektech. Jednou za několik let dělám takovou podnikatelskou očistu; dělám si pořádek, a především prostor pro další podnikatelský rozvoj. Prvním exitem byly české a slovenské finanční srovnávače a magazíny. Naučil jsem se u toho, jak může probíhat prodej v několika částech a jak funguje jednání s větším kupcem.

Dalším mini prodejem jsem se zbavil webů s tématikou zdraví a hubnutí, jednalo se hlavně o mikrostránky a magazíny. Toto proběhlo poměrně rychle a bez komplikací. Několik drobných prodejů už jsem v minulosti takto realizoval.

Třetím prodejem jsem opustil firmu Frank Mikes s.r.o. (PestrýJídelníček), což byla také zajímavá zkušenost, protože se jednalo o první prodej podílu ve firmě. Noví majitelé (společnost Tipli s.r.o.) měli celkový proces akvizic firem neskutečně zmáknutý a musím ocenit jejich profesionalitu a rychlost.

Tímto prodejem jsem opustil ČR a aktuálně zde neprovozuji žádný projekt. Veškeré příjmy od těchto prodejů plynou pouze ze zahraničních projektů. Podle aktuálního vývoje to vypadá, že v 1Q 2019 zahraniční příjmy plně nahradí příjmy z ČR. První polovina roku 2018 byla mým finančně nejúspěšnějším obdobím za celou dobu podnikání. Kupodivu mi ale motivace pro další práci padla na nulu.

SÓLO cesta

V únoru jsem vyrazil na solo trip na ostrov Grand Canaria (Kanárské ostrovy), kde jsem si ujasnil některé priority, a to čemu se chci nadále pracovně věnovat. Tyhle sólo výlety, které realizuji minimálně jednou za rok jsou pro mě extrémně důležité. Vypadnu z každodenní pracovní rutiny a mám čas se zastavit a zamyslet nad dalším směřováním (pracovním i osobním). Více v reportu zde. Na Kanárech se nám také podařilo dotáhnout deal s prodejem PestréhoJídelníčku.

Kryptoměny

V druhé polovině roku se moje motivace a chuť pracovat zlepšila. Řekl bych, že na tom měl vliv i poměrně špatný vývoj investic v oblasti kryptoměn a stagnující projekt Coinario.com. Je vtipné, že po veleúspěšném prvním pololetí přišlo veleneúspěšné pololetí druhé. Byl to půlrok, kdy jsem naopak „prodělal“ nejvíc peněz za celou dobu svého podnikání.

Reálně jsem neprodělal, protože jsem žádné kryptoměny neprodal, ale přišel jsem o poměrně slušnou možnost zhodnotit vložené peníze. Což beru po čase velmi pozitivně. Uvědomil jsem si, že můj přístup HODLera bez jakékoliv výstupní strategie je úplná pitomost a nastavil jsem nový přistup HODL 2.0, krásně popsaný v tomto videu:

 

Co se týče investování byla to pro mě velmi cenná (a drahá lekce) ze které budu čerpat ještě mnoho let a dokopala mě dovzdělat se v mnoha dalších oblastech.

Rodina a studium

Nicméně tyto skutečnosti nastartovaly druhou část roku, která se nesla hlavně ve znamení studia a věnování se rodině. S ženou a dcerkou jsme vyrazili na několik výletů (Chorvatsko, Slovensko, Spojené arabské emiráty, Rakousko, Polsko). Začal jsem doslova dychtit po studiu a poohlížet se o po věcech mimo podnikání. Možná to bylo způsobeno i jakousi informační dietou, kterou jsem svému mozku dopřál v první polovině roku.

Přestal jsem spamovat svůj mozek politikou, sportem a značně omezil většinu textového obsahu a sociální sítě. V druhé půli roku jsem postupně začal přirozeně znovu lačnit po vědomostech a zařadil zahraniční materiály a některé vybrané české podcasty a videocasty (které poslouchám při práci, v autě nebo při sportu).

Zdraví a veřejný život

Zima se nesla ve znamení několika chřipek, a ne moc velké fyzické aktivity. Tu hodlám příští rok zvýšit. Budu rád, když mi napíšete do komentářů vaše zkušenosti s implementací větší fyzické aktivity do vašeho života.

Čeho si možná někteří mí věrní čtenáři všimli, je moje výrazné omezení veřejného života. Za celý rok jsem napsal pouze 2 cestovatelské reporty a jeden článek o kryptoměnách. Na affilblog.cz jsem nenapsal nic, nenašel jsem pro to zkrátka motivaci. Celkem jsem byl na 3 akcích (AffiliateKonference, AffilHeroConf a Ahydeho sraz) naopak jsem spíše vyhledával soukromý kontakt face to face nebo placené poradenství od odborníků pro aktuálně řešené problémy.

Ke konci roku jsem začal hodně řešit otázku bezpečnosti fyzické i virtuální. Přikládám výborný článek o bezpečnosti, ze kterého jsem vycházel. Naprostý základ pro každého by mělo být silné unikátní heslo do každé služby (1 password, LastPass) + 2 factor pro důležité nebo často používané služby/aplikace.

Komunita a podpora

V průběhu roku jsem podpořil dobrovolným příspěvkem několik neziskových projektů a uskupení, které mi dávají smysl a jsou podle mého názoru užitečné. Nicméně bych se chtěl další rok více zaměřit na podporu projektů ve své rodné hroudě:)

Posledního půl roku si pohrávám s myšlenkou podpory (kapitálové, vědomostní) zajímavých cizích projektů. Konkrétně jsem si vyhlídl segment B2B SAAS aplikací, které sleduji. Líbí se mi spíše drobnější nástroje nebo aplikace, které mají potenciál globálního škálování (s čímž mám zkušenosti). Pokud takový nástroj provozujete nebo teprve vyvíjíte a řešíte otázku investice a expanze, dejte mi vědět. 🙂

Plány pro rok 2019

 • Cestovat – Vietnam + evropské země + vyzkoušet karavan
 • Studovat – pokračovat ve studiu jazyků, rozšířit řidičský průkaz (moto + přívěs)
 • Projekty – spustit jeden nový globální projekt a pokusit se nastartovat Coinario.com
 • Sport –  zjistit, jak začlenit více pohybu do svého života
 • Osobní život – další informační dieta, zapojit se více do lokální komunity
 • Finance – zvyšování příjmů ze zahraničí

Reporty kamarádů a známých

Díky že jste dočetli report až sem. Budu moc rád, když sepíšete i svůj příběh a já vás zařadím do výše uvedeného seznamu. Příběhy ostatních jsou mým oblíbeným čtivem pro závěr roku. 🙂

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

18 komentářů

 1. Veľmi pekný report a zhrnutie roku, najmä ta solo cesta sa mi páči – také ,,digi nomádenie,, keď cestujem iba sám do zahraničia ma osobne veľmi dokáže posunuť do predu v živote, či už v biznise alebo v plánovaní si života, získavaní nových nezabudnuteľných zážitkov a skúsenosti tiež. Na nejaký týždeň – dva skočiť si do novej krajiny a sám je na nezaplatenie. S tou otázkou cvičenia a pohybu – je to tiež jeden zo základných pilierov a nie len zdravia ale aj práce. Cvičenie/pohyb neskutočným štýlom dokáže zvýšiť následnú produktivitu v práci a zlepšiť osobný pocit šťastia. Akurát si treba vybudovať postupne zvyk začať cvičiť. Napr. fajn je aj metóda one push up per day.

 2. Ahoj, co se tyka sportu, rozhodne doporucuju zacit tim, ze si najdes osobniho trenera. Me se to osvedcilo. Muzu pripadne doporucit. Jednak nezacnes cvicit “blbe” a hlavne mas ten bic nad sebou v podobe domluvenych treninku. A me se navic osvedcilo cvicit rano pred praci, od 7 hodin. A jeste navic v pondeli. Vstavani boli, ale benefity jsou velke – jednak mas v 8 odcviceno = nacerpane endorfiny a dobry pocit vydrzi min cele dopoledne a jsou motorem pro praci; mit odcviceno v 8 rano v pondeli znamena, ze ikdyz budes mit blbej tyden a na dalsi cviceni se nedostanes, tak proste uz za ten tyden mas aspon jednou odskrtnuto. Suma sumarum tento postup vede hlavne k tomu, ze za trochu premahani dostanes hlavne hodne psychickych benefitu, ktere te motivuji vydrzet. A zlepseni fyzicky je bonus navic.

  1. díky za sdílení zkušenosti. Cvičící období už mám za sebou a raději než klasický gym, bych chtěl začít implementovat spíše pohyb po vzoru Petra Rúžičky (dřepy, muscle upy, stojky apod).

 3. Ahoj Franto, díky za pravidelnou dávku inspirace. A ještě jednou děkuji za letošní spolupráci přes PestryJidelnicek.cz a milou vzpomínku v tvém letošním reportu.

  Když jsem pročítal tvé shrnutí, hecnul jsem se a sepsal taky svoje. Tady je moje letošní shrnutí: https://www.hardyn.cz/shrnuti-roku-2018/

  Ať se daří!

  1. Díky rádo se stalo, report jsem pročetl a přidávám do seznamu. Ať se daří.

 4. Ahoj Franto, pěkný report, jen víc takovýchto článků v průběhu roku prosím 🙂 ohledně toho pohybu – doporučuju jógu – skloubíš tam jak tu meditaci, tak i prospěšnost pro fyzické tělo a celkově se pak člověk cítí jak znovuzrozený.

  1. Ahoj Jogu jsem cvicil 1x tydne nez me zacali devastovat ty chripky 🙂 ale diky za tip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *