USA Kalifornie 5. a 6. den – Dostihy, Berkeley, San Francisco

Na konci předchozího článku jsem vás trošku mystifikoval. Nepřijel jsem do samotného San Francisca, ale do sousedního pevninského Oaklandu, což je město, které je od Francisca půl hoďky vzdálené a dostat se k němu dá také (ale ne z Oakladnu) přes slavný Golden Gate Bridge.

V Oaklandu jsem se ještě 1 den chtěl zdržet, abych mohl udělat nějaké pracovní resty a vyřešit výlet do samotného Francisca. Jel jsem se tedy naobědvat (opět nějaký sandwich), původně jsem se chtěl jít projít, ale když jsem si zadal do navigace cestu k doporučené restauraci pěšky, tak to vycházelo na hodinu chůze, autem za 12min. Přijde mi, že to tady je opravdu koncipované hlavně pro auta a co mě zaujalo, i pro cyklisty. Cyklisté tady mají své pruhy a je jich tu strašně moc. Obrovský problém je ale nějak schopně v Oaklandu zaparkovat, v Berkley to ještě jde (i když na většině míst platíte parkovné), ale v San Franciscu, co jsem si zjišťoval, je v podstatě nemožné zaparkovat zdarma nebo levně.

Udělal jsem si takový rituál, když mi v restauraci chutná, tak dám ke klasickému dýšku 15-20% ještě minci koruny, servírky to vždy velmi potěší :). Zajímavé na Francisco je, že tu není vůbec takové vedro, jak si všichni myslí, tropy tu jsou když je 25 stupňů. Opravdu to není na kraťasy pořád a hlavně ne večer, kdy je velice chladno.

Po obědě jsem zaparkoval u svého bydlení a vyrazil na delší procházku, netušil jsem kam jdu, jen jsem před sebou viděl velký zalesněný kopec a vypadalo to jako park. Tyhle cesty bez cíle miluju, nikdy nevíte, kam se dostanete a co vás čeká.

Vyšel jsem na strmý kopec, kde byl takový minipark s výhledem na celý Oakland a na druhé straně na Francisco. Poté jsem přešel rušnou křižovatku a koleje, nicméně jsem si udělal takovou méně bezpečnou zkratku a na jejím konci už na mě čekal policista na kole :-D. Nakonec jsem to ukecal, že jsem turista a že jsem myslel, že to je bez problému, když tam není cedulka. Policista mě jen upozornil, že je to Illegal a že Train Kills People :). Poté jsem se dostával stále blíž a blíž k moři, byl to jakýsi park pro ptactvo a kolem byly pomalované skály a úkryty pro bezdomovce (kterých je tu plno).

Podél útesů jsem se dostal k pláži, která byla výhradně pro koupání psů. Zajímavé, že jsem tady ještě neviděl pláž, kde by se koupali lidi (asi kvůli té mrazivé vodě). Náhodou jsem si v dálce všiml nějakého hlásiče, tak jsem šel směrem k němu a co mě nečeká? Dostihy. Zaplatil jsem vstupné 1 dolar a pivo Heineken za 7 dolarů 😀 a podíval se na to, jak Američané prožívají tuto hazardní podívanou.

Zničený jsem se vrátil zpět a ulehl, se spaním tu nemám celkově žádný problém na rozdíl od ČR. Dostal jsem tip, že se mám zajet podívat do Campusu Kalifornské univerzity v Berkley (což je další městská část u Oaklandu). Zaparkoval jsem za 5 dolarů na 2 hodiny a vydal se do blízké veganské restaurace se najíst. Od příletu jsem tu ještě neměl pořádné jídlo (samé hamburgery, sandwiche, tacos atd). Takže jsem za vynikající BBW “chicken” salad byl velmi rád. Samotný kampus byl obrovský a připomínal spíše park s historickými budovami. Opravdu krásné místo, kde se lidé učili venku (ano výuka probíhala venku) nebo se jen tak váleli a relaxovali. Všude pobíhaly obří veverky. Do budov jste nepotřebovali žádnou čipovou kartu jako u nás, takže jsem si pár budov prolezl a byl se podívat i na nějakou hodinu :-D. Ze začátku jsem si připadal jako vetřelec, ale postupem času mi to už ani nepřišlo, nikdo mě nezdrbal, takže dobrý. Zaujalo mě, že v Berkeley bylo obrovské množství asijských studentů a téměř žádní černoši.

Poté mě čekal přesun do mého pokoje v San Franciscu, díky blogu mě kontaktovalo opět několik přátel a známých ze San Francisca a okolí a dali mi perfektní tipy. Tohle je naprostá bomba a neskutečná motivace psát, protože jinak bych se k těmto tipům těžko dostával a jsou velmi cenné. Zjistil jsem, že auto nemá smysl do Francisca brát, pokud tam hodlám být déle a nebudu ho potřebovat na přesuny (rozhodl jsem se všude chodit pěšky nebo jezdit na kole). Takže jsem auto nechal v Oaklandu před bytem, kde jsem byl (parkování zdarma v porovnáním za 20-50 dolarů na den je docela rozdíl). 3 dny mě tedy čeká backpacking (budu žít pouze se svým batohem bez auta).

Systém MHD je tu zajímavý, fungujou tu Bart (asi 5 tras), což je takové metro (kterým jsem se za 4dolary dopravil do San Francisca), pak tu je MUNI, což je klasické MHD po San Franciscu, které ale funguje separátně a neplatí na něj stejné jízdenky jako na Bart (opět něco, co jsem pochopil díky čtenáři tohoto blogu, který mi napsal). Aby toho ale nebylo málo tak Bart a Muni jsou v podzemí propojeny a jsou jakoby rozděleny do pater. Nakonec je tu ještě Cable Car. Což je slavná tramvaj bez jakéhokoliv pohonu, kterou táhne lano.

Teď už to trošku zkrátím, protože článek začíná nabývat na objemu. V San Fransicu jsem se v pořádku ubytoval (na další noci mám domluvený couchsurfing) v hotelu za výbornou cenu 800Kč/noc a vyrazil do centra. Prohlédl jsem si jak funguje Cable Car, podíval se poprvé v životě do Appstoru (toho nejstaršího se skleněným schodištěm – zajímavé je, že lidí tam bylo jak v nějakém supermarketu), podíval se na Alamo Square a do China Town, kde nakoupil nějaké suvenýry a tričko. Poté jsem si dal ještě výborné Pad Thai (druhé super jídlo dnes) v Thajské restauraci a zničený vyrazil 50 min chůzí zpět na hotel, kde jsem ještě chvíli koukal na South Park na Comedy Centralu a usnul.

 

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

5 komentářů

  1. Na začátku píšeš “Oaklandu, což je město, které je od Francisca půl hoďky vzdálené a dostat se k němu dá právě přes slavný Golden Gate Bridge.” – no to je trošku zavádějcí, protože Golden Bridge je jinde 🙂

    No doporučuji zkusit ještě alkatraz(pier 41), ponorku (USS pampanito) a vedle ponorky jsou staré herní automaty 🙂

  2. V článku jen pár nepřesností, z Oaklandu se do SF nejede přes Golden Gate, ale Bay Bridge 🙂 A SF není na ostrově.

    1. Diky za info nepresnosti jsem opravil pokud by sis cehokoliv dalsiho nekdy vsiml urcite napis nerad bych tu mel blbosti.

  3. Cau, celkem v pohodě je také Coit Tower, je odtud parádní výhled na město – takový ten typický pohled z filmů 🙂 Případně ještě ty jejich baráčky Alamo Square nebo ta provažená klikatice Lombard Street.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *