USA Kalifornie 9. a 10. den – Silicon Valley

Čtvrteční ráno bylo ve znamení dopisování reportu za předchozí 2 dny (interval 2 dny se mi zdá zatím zvladatelný a je to lepší než sepisovat reporty každý den). Nicméně sepisování cestopisů mi zabírá docela dost času, klasicky výběr fotek, psaní a korekce kolem 3-4 hodin na report. Budu tedy rád, pokud mě podpoříte v psaní tím, že napíšete do komentářů, abych si dokázal také představit své publikum :). Rozloučil jsem se s Rajem (Raj mi poradil nakupovat elektroniku a dražší věci až v jiném státě než Kalifornii, protože jsou tu nejvyšší daně) a vyrazil za jedním z čtenářů tohoto blogu Petrem, který pracuje v GoodDate (česká firma s pobočkou v San Franciscu).

Byl jsem pozván na oběd v rámci HackAtonu, který v kancelářích zrovna probíhal. Několik skupin pracovalo na projektech, jak z USA, tak z ČR kanceláří GoodData. Petr mi dal mnoho tipů na národní parky (už se mi pomalu rýsuje plán – nezapomeňte, že jsem vyrazil bez jakýchkoliv plánů,:-)). Dále jsme si povídali o platech a nákladech na život a že i když platy mezi 100-200tis dolary ročně vypadají neskutečně, tak po odečtení všech výdajů (38% daň), nákladů na bydlení (činže jsou tu neskutečně drahé 2000-4000 dolarů dle lokality za normální byt o 60m) a jídla (cena za slušné jídlo od 10 dolarů), případné MHD/auto, tak to zas taková hitparáda není. Platy jsou tu v porovnání s ČR obrovské, ale náklady na život taktéž.   Také jsem se dozvěděl, že Oakland není příliš bezpečné město a docela často se v něm vraždí (já byl naštěstí ve čtvrti, která byla poměrně bezpečná). Poté jsem se vydal na rozhlednu Coit Tower, která byla zavřená (ne vždy se cestovateli zadaří). Poté jsem vyrazil Bartem směr zaparkované auto (světe div se, ono tam i po 3 dnech stále bylo) a dalším cílem bylo Mountain View, kde jsem měl domluvený další couchsurfing od svého spolužáka z vysoké školy ČVUT, který ve 3. ročníku odjel do Texasu studovat a už tu zůstal. Lukáš mě kontaktoval také díky blogu/fb (blog otevírá dvěře). Lukáš aktuálně pracuje v Amazonu jako softwarový inženýr a má bývalou spolužačku pracující v Googlu (také SW inženýr). Domluvil s ní tedy návštěvu a prohlídku Google Plexu (takové menší město pro 20 tisíc zaměstnaců Googlu) včetně večeře.

Prohlídka to byla super, stejně jako jídlo a vedle Twitteru jsem se díky couchsurfingu a přátelům dostal do kampusu další obrovské firmy. Dozvěděl jsem se opět spoustu zajímavého, nejvíce mě zaujalo to, že Googlaře (zaměstnance Googlu) nemají rádi v SF, protože jsou speciální busy, které vozí zaměstnance bydlící v SF do Mountin View a zase zpět. Googlaři mají inženýrské platy mnohem vyšší než běžný obyvatel SF nepracující v technologické firmě. Díky tomu se každý rok zvyšuje nájem a pro běžného pracujícího se tak stává nemožné jej platit (proto tolik bezdomovců). Takže právě technologické firmy, množství peněz v oběhu a nenasytnost majitelů nemovitostí způsobuje tento začarovaný kruh.

Večer jsme zašli ještě do zdejšího BeerHousu a kecali opět o životě, plánech a obrovských nákladech na život zde. Na chvíli si k nám také přisedl Bulhar, který nám vyprávěl své zážitky z cestování po světě. To bylo hodně zajímavé, hlavně jeho zážitky z Japonska (kam se také chci podívat). S Lukášem jsem se domluvil, že mi nechá klíčky od svého bytu, který je krásný, ale opět drahý a bydlí v něm se svým spolubydlícím (zaměstnanec LinkedIN).

Další den jsem jel za Lukášem do Palo Alto a zašli jsme na oběd do thajské restaurace (btw díky za kartičku pro vstup do parku zdarma – klasická cena 80 dolarů). Vedle byl hned krásný prosklený Appstore, takže jsem si dal další várku fotek a s Lukášem jsem se rozloučil. Poté jsem vyrazil prozkoumat kampus další velké univerzity ve Stanfordu, která byla krásná a taková jakoby ve španělském duchu architektury, ale na Berkeley neměla.

Po návštěvě kampusu jsem vyrazil do Muzea historie počítačů, ale měl jsem tragicky málo času si muzeum projít. Dorazil jsem v 16:00 a zavírali v 17:00, takže to byla spíš letecká prohlídka. Pokud byste si chtěli toto opravdu zajímavé muzeum projít pořádně, doporučuju si vyčlenit minimálně 3-4 hodiny času. Tím skončilo mé krátké působení v Silicon Valley (oblast táhnoucí se od jihu SF po San José).

Nakonec jsem vyrazil směr město Fresno, které není ničím zajímavé až na to, že jsou zde levné motely a dá se z něj jednoduše a relativně rychle (hodina jízdy autem) dostat do parků  Yosemity, Kings Canyon a Sequioa, které mám v plánu navštívit během následujících několika dní. Rozhodl jsem se i díky tomu, že je zde v parcích ještě sníh, jsem neřešil kamping a zatím budu přespávat po motelech. Uvidíme jak to bude v dalších parcích. Po cestě jsem se nicméně vybavil (spacák, pevná obuv) a nakoupil nějaké zásoby (pro jistotu, člověk nikdy neví).

Měl jsem ještě jednu epizodu s placením na benzínce. Opět mi to nevzalo na terminálu benzínky ani debetní ani kreditní kartu, tak jsem šel k okýnku dobít dolary pro čepování a ani jedna ze 4 karet mi nefungovala. Začal jsem mít trošku obavu, zda nejsou karty nějak zablokované a trošku přicházela panika, protože jsem neměl hotovost a ani benzín. Jel jsem tedy k další benzínce opodál (Shell), tam jsem u terminálu také nepochodil a u okýnka to debetku zamítlo a vzalo to až kreditku. Takže pokud můžu doporučit mějte v zásobě pro cestu do USA raději více karet (na každé samozřejmě peníze) a pro jistotu alespoň 1 kreditní kartu (už 2x mi zachránila zadek). Teď se nejspíš na nějakou dobu odmlčím, protože internet a signál v NP je celkově velmi špatný (spíše žádný), takže pak čekejte report za více dnů až z Las Vegas, kde by internet opět měl být slušný.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

9 komentářů

 1. Ahoj, díky za report. Hezky si člověk takto zavzpomíná a vidí na fotkách místa kde byl. Díky moc.

 2. Ahoj, tady jeden z tvých čtenářů. V koutku duše závidím je to 6 let co jsem se na stejných místech v USA také pohyboval, bohužel s omezeným rozpočtem (a ještě jsem se snažil ušetřit něco z toho co jsem za 2 měsíce vydělal – to byla určitě s odstupem času chyba) a tak ne všude jsem se dostal takže díky za letmí nástřel Alcatrazu!!
  Za sebe dávám typ na národní parky (Bryce canyon a Zion) tak nějak jsem ty parky před cestou du USA neznal, všichni jen samej Grand kaňoň a když to pak člověk vidí… tak za mě ten grand kaňon byl fakt jen velkej jinak nic extra 🙂 to Bryce a Zion prostě nádhera !!(minimálně tedy za srpnového počasí, nevím jak teď)
  good luck everywhere

 3. Super čtení a nekonečná záplava inspirací – ať už na cestování nebo k blogování 🙂 Těším se na další pokračování!

 4. Františku, boží!!! Hltám to co dva dny, vždycky se těším na další článek a nevím teda jak teď přežiju Tvou návštěvu NP 🙂 budu to muset nějak vydržet tu Tvou odmlku, ale doufám, že odměnou bude pořádná dávka krásných fotek a bohatých popisů míst a zážitků. Měj se moc krásně a pozor na Méďu Béďu! (vím, že ten je z Yellowstone, ale tak víš, kdyby byl taky náhodou na tripu)

 5. Výborné články, Franto. 🙂 Moc se těším na pokračování.
  Doufám, že se tam jednou také podívám.

 6. ahoj Františku, supr čtění a inspirace, tvůj blog jsem sledovala, už jak jsi byl v Thajsku a styl tvého psaní se mi líbil, proto jsem tě začala sledovat i letos a jsem zvědavá na tvé postřehy a taky se těším na článek z NP:)

 7. Všechny evropské karty (i debetní) se v USA tváří jako karty kreditní. Pokud to na benzínce špatně vybereš, tak to nefunguje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *