Je to cca 2 roky, co jsem začal implementovat myšlenku minimalismu do svého života. Nejdříve jsem začal v podnikání, tento proces byl nejdelší a nejkomplikovanější, proto jím začnu.

 1. krok – Minimalismus v podnikání 

Začátkem roku 2014 jsem zaměřil své podnikání pouze na affiliate marketing. Předtím jsem působil v mnoha dalších odvětvích a neměl jsem jeden jasný směr. Tento krok považuji již za první drobný krůček k minimalismu, nicméně bylo ještě potřeba ujít veliký kus cesty. Před dvěma lety jsem měl cca 10 klientů a k tomu desítky vlastních nesourodých projektů, do toho jsem se snažil školit, publikovat a prezentovat. Vše bylo ale hrozně chaotické a nemělo přesně daný směr. Navíc proto, abych pokryl výdaje a investice na podnikání, musel jsem do projektů přijímat spousty zakázek a kompromisů, ze kterých jsem moc nadšený nebyl. Cca před dvěma lety jsem tedy začal bolestivý, ale nutný přerod ke stabilizaci příjmů. Postupně jsem ukončoval spolupráce s většinou externích a nespolehlivých klientů. Klientskou práci jsem začal utlumovat a naopak se zaměřoval na vlastní projekty. Z portfolia čítajícího i přes 100 webů, jsem postupně odprodal většinu a nechal si pouze tématiku finance a zdraví, ve kterých aktuálně vidím největší potenciál a nejstabilnější příjmy. Samozřejmě přechod od klientské práce na projekty nebyl jednoduchý a ze začátku jsem musel hodně utahovat opasky. Jsem ale přesvědčený, že kdybych neustále vyměňoval čas za peníze, do budoucna bych nemohl růst s příjmy ani s množstvím volného času.

 2. krok – Minimalismus ve věcech 

Díky cestování (vyrazil jsem pouze s batohem do Thajska a aktuálně jsem v Austrálii) jsem zjistil, že člověk ke svému plnohodnotnému životu potřebuje opravdu jen velmi málo věcí. Nemám aktuálně moc potřebu hromadit hmotné i nehmotné majetky (raději investuji do internetových projektů). Troufám si říct, že žiju velmi skromně a svůj byt jsem si důkladně prošel a veškeré nepotřebné věci (knihy, elektroniku, oblečení), kterou jsem používal málo nebo vůbec jsem buď prodal (bazos.cz, individi.cz), daroval nebo vyhodil. Bylo to velmi očištující zbavit se nedůležitých věcí.

3. krok – Minimalismus v životě

Nepotřebuji utrácet za ptákoviny, ale naopak nebojím se utrácet za věci, ve kterých vidím potenciál. Tohle má každý jinak. Neutrácím peníze za auta, drahé oblečení, byty, spotřební elektroniku, ale nebojím se utratit za cestování (či jakékoliv jiné zážitky, koncerty, kino apod.), pracovní elektroniku a software (Macbook, interspire) nebo zábavní elektroniku (GoPro, iPhone, iPod). Nad každým nákupem relativně dlouho přemýšlím, opravdu to potřebuji? Opravdu to využiju?

[Tweet “3 kroky k naprostému minimalismu”]

Jak jste na tom vy? Žijete minimalisticky?

 

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

11 komentářů

 1. Hezký post Franto, života ale Peter Levels 🙂
  Každopádně jak jde vývoj iOS aplikací? Píšeš, že ses zamřeil jen na Fin/zdraví affil, ale co iOS? Není v tom ještě větší potenciál nyní?

  1. Ahoj iOS aktualne je v pozadi pracujeme na SAAS appce pro freelancery Freelo.cz a iOS budeme delat az na fungujici projekty ci aplikace. Takze nejedeme ted styl mobile first…

 2. Tak málo sem píšeš, že ten blog ani nesleduji. Náhodou jsem se sem proklikl, ale jsem strašně rád, že jsem si přečetl tenhle post. Bod 2 a 3 je asi na každém, ale hlavně ten první krok je opravdu k zamyšlení. Sám teď pomalu pouštím jednu větev (taky práce s klienty) a je fajn si přečíst, že to je ku prospěchu věci. Kromě získání času v tom zatím vidím i psychickou úlevu, protože když si poseru něco na svým projektu, je to moje blbost, ale práce pro klienty je z hlediska myšlení jak nad samotnou výplatou, ale i nad zodpovědností za klienta.

 3. Hezkej článek moderního muže
  článek já jsem se naučila využívat nástroje Office Online a linux koupila jsem si notebook Toshiba core i7 nedám na něj dopustit ale uvažují nad změnou HDD za SSD kuli rychlejšímu načtení pracovního prostředí.
  Ráda bych se v affilu rozběhla ale když čtu kolik stránek kdo má a jak úžasné pozice ve vyhledávačích dosahuje, nevím zda i po tom co bych nalila peníze do skliku bych je věděla vydolovat se ziskem to opravdu nevím…

 4. Tak auta nemusí být nutně nic proti minimalismu. Kdo si koupí, dejme tomu, drahý a rychlý auto, protože má auta odjakživa rád a zajímá se o ně, proč ne. Pokud si ho někdo koupí, aby ukázal, že na to má, nebo prostě jen proto, že na to má, je to samozřejmě špatně a nepřinese mu to spokojenost, ale to platí o všech věcech i činnostech. Někdo třeba cestuje jen proto, aby “žil naplno”, přitom ho to ve skutečnosti ani nemusí bavit a dělat radost – to je snad ještě horší, než nakupovaní blbostí..
  A že takových lidí je. Je už na každým, aby se zamyslel a dělal fakt to, co ho baví a naplňuje.

  1. Tak s tímto názorem naprosto souhlasím. “Mysli vždy na to, že každý má svou pravdu – a ta se nemusí vždycky shodovat s tvou vlastní.” Dušek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *