24.2.2014 byl den kdy jsem zakoupil sví první bitcoiny na Bitstampu. Z dnešního pohledu to byla prehistorická doba. Nebyly ještě hardwarové peneženky. Byla to doba před bankrotem MT.gox, který si troufám říct že na několik dalších let poškodil trh a hlavně ho zpomalil. K dnešnímu dni bychom mohli Bitcoin (BTC) obchodovat klidně za desítky tisíc dolarů.

Musím se bez mučení přiznat že jsem vydržel s obchodováním necelé 2 měsíce. Ty turbulentní výkyvy kurzu a strategie nákup/prodej (vlnkování) nebyla nic pro mě. Bylo to odbobí ve kterém jsem navíc neměl dostatečné množství volných peněz o které bych se nebál přijít. Nakonec jsem si nechal 1 symbolický BTC za 538 dollaru na burze Bitstamp a na 3 roky jsem nechal vše spát.

Můj zájem o kryptoměny se na plno rozhořel až letos. Na iCollege jsem narazil na kamaráda Ondru, který mě zasvětil do své strategie HODLera (postupně přikupuje a neprodává) a také možnosti bezpěčného uložení kryptoměn na hardwarové peněžence Trezor.io (alterantivou je také Ledger). Samotná bezpečnost byla pro mě největší slabina krypto trhu.

Letos jsem první nákup provedl 24.4.2017 při kurzu 1149 eur: http://prntscr.com/hctg97 opět šlo o BTC . Postupně jsem začal každý týden v neděli nebo pondělí nakupovat bitcoiny za určitý obnos při jakémkoliv kurzu. O měsíc později jsem nakoupil na jiné burze (umožňující nákup více druhů měn) poloniex.com nakupovat i Litecoin (LTC) a Monero (XMR). Toho se držím do dnešního dne. Známý crypto guru Karel Fillner to nazývá svatou trojící a já jsem v investování poměrně konzervativní. Chvíli jsem uvažoval nad dalšími kryptoměnami. Nejvíce jsem uvažoval o Ethereum (ETH), po přečtení mnoha a mnoha materiálu jsem se od této kryptoměny odvrátil. Mnoho lidí doporučovalo Verge do kterého jsem také nakonec nešel. V podstatě každý měsíc mě někdo přesvědčuje abych koupil nějaký nový altcoin (PivX, IOTA, Ripple, …) ale já si stojím tvrdě za svou HODLovací strategií svaté trojice (BTC, LTC, XMR). Raději budu mít větší obnost peněz v menším počtu kryptoměn s tím že zhodnocení nebude tak úžasné. Než velké množství volatilních coinů, které mohou udělat obrovské zhodnocení ale také mohou obrovsky propadnout. Snažím se být minimalista a čím méně coinů držím tím víc v klidu jsem.

Díky opravdu obrovskému nárůstu hodnoty kryptoměn za posledního půl roku jsem si vytvořil poměrně pěkný finanční polštář v rámci investování, který mi vykrývá i potenciálně velké propady kryptoměn do budoucna. To mi dodává klid i do budoucího investování, nicméně počítám s tím že o veškeré investované peníze mohu přijít.

Tento mindset je při investování do kryptoměn dle mého názoru klíčový. I přes nádherné růsty se jedná pořád o novou a značně rizikovou záležitost. Svět kryptoměn mě naprosto fascinuje ale pokud za mnou někdo přijde radím, aby zůstal nohama na zemi. Investoval průběžně po malých částkách, ideálně svatou trojici BTC, LTC, XMR a vše (bohužel monero zatím nejde) ukládal na harwarovou peněženku (Trezor, Ledger). Samozřejmě nezapomenu zmínit šasto opakovanou formulku, aby investoval pouze peníze o které může přijít.

BTW pro ty, kteří si myslí že už je pozdě. 21.10.2017 jsem začal na separátních účtech nakupovat kryptoměny na firmu investuji volné prostředky, které by jinak hnily na účtu. V případě že bych kryptoměny dnes prodal činil by zisk zhodnocení k dni publikace článku: 200%… Takže ne pozdě není. Jen je potřeba nakupovat průběžně a vybírat obezřetně měny. K dnešnímu dni jsem pořád nerealizoval žádný zisk z prodeje, ale na letošek už mám naplánované část získů vybrat v případě že BTC dosáhne určité hodnoty. Cíl je vybrat investované prostředky.

Své portfolio si eviduji v google docs, nepotřebuji sofistikované aplikace (lidé používají Blockfolio nebo Cryptocompare) jelikož držím pouze 3 coiny a v google sheets si mimo kryptoměny eviduji veškeré investice a rozložení peněz.

V případě že vás kryptoměny zajímají níže jsem sestavil seznam zajímavých článků a zdrojů, které sám využívám.

Zajímavé články pro začátečníky:

Střízlivé pohledy na kryptoměny známých podnikatelů:

České zdroje:

Zahraniční zdroje:

Používané burzy:

Používané peněženky

Budu rád když napíšete své zdroje informací do komentářů. Díky

 

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

10 komentářů

  1. 1.velka centralizace/zavislost na zakladateli etherea Vitalik Buterin
   2.firmy které postavili business (ICO) na ethereu budou pravdepodobneji prodavat pri dumpech nez klasicti investori, kteri v tom maji pouze volne penize
   3.BTC planuje spusteni vlastnich smart contracts

 1. Ahoj Franto, děkuji za super článek a taky za odkaz v článku. Líbí se mi, jak k tomu přistupuješ. Osobně taky fandím BTC, LTC, XMR a nekompromisní HODL strategii. Mám k tomu ještě rád DASH. Letos to nevypadá, že by se mělo něco zásadního stát a HODL je nejlepší strategie.

  Spousta malých coinů bude průšvih. Trochu mi ty minicoiny připomínají bublinu kolem slevových serverů. Na trhu byla spousta hráčů s nesmyslnými očekáváními, hodně věcí bylo špatně, hodně lidí prodělalo peníze. Řada těch malých coinů skončí.

  Jen jak mám tu mírnou poruchu soustředěnosti a focusu, tak kromě nekompromisního HODL a přikupování mám asi 20 % peněz ve spekulativním portfóliu. Tam to chápu, že to není pro každého… 🙂

  Ať se daří. Krypto je super věc!

  1. Souhlas, ohledne spekulací dost jsem nad tím přemýšlel ale lenost mě přemohla a řekl jsem si že mi to za ten čas/nervy nestojí 🙂 GL s investováním

 2. Vdaka za pekny clanok, vies poradit dobru Monero penazenku pre iOS? Nenasiel som zatial nic doveryhodne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *