USA Nevada 19. – 20. den – Death Valley, Las Vegas

Z Carson City jsem vyrazil na nejdelší cestu, kterou jsem tady zatím absolvoval (10,5 hod), přes Death Valley do Las Vegas se svým novým autem Hyundai. Postupem cesty jsem zjišťoval, že se mi to auto vůbec nezamlouvá. Mělo menší nádrž na pohonné hmoty, horší ovládací prvky, neintuitivní středový panel a prostě všechno naprd (hlavně drobnosti, které dělají v takovém množství času stráveném za volantem opravdu hodně).

Po cestě jsem zastavil na vyhlídce na jezero Lake Mono a cca po 6-ti hodinách dorazil do Death Valley. Po cestě jsem chtěl nabrat benzín, ale pořád mi přišel nějak drahý (ceny kolem 4,2 dolarů za galon), tak jsem pořád odkládal své rozhodnutí. A i přesto, že mě několik lidí upozorňovalo, ať načerpám před Death Valley, tak jsem promeškal poslední slušnou benzínku a vjel do Death Valley, i když jsem myslel, že mě ještě čeká nějaká zastávka předtím. Zkrátím to, nakonec jsem byl šťastný za benzínku s neskutečnou cenou 6.9 dolarů za galon (lol a to mi říkali lidi, že je to o 1 dolar dražší). Jel jsem ze západu na východ směr Vegas. Celou cestu jedete z kopce a když vjedete do Valley, tak se vám vůbec nezdá být “death”, ale právě naopak. Je tam všude hodně života, rostlin, květin a hlavně neuvěřitelné množství projíždějících aut a lidí, kteří všude zastavují a vše fotí. Také jsem narazil na nějaký klub Mustang France, viděl jsem asi 100 mustagů (stejný typ, různé barvy) jak projíždějí proti mě. Dorazil jsem do visitor centra, kde mi hodný pán poradil jaká místa za 3 hoďky mé návštěvy objet.

Když jedete dolů, tak život ve Valley postupně vyprchává a začíná být čím dál větší vedro a sucho. Narazíte na ty kopcovité rovné cesty, které znáte z obrázků a kolem vás je jen poušť, vedro, hory a cesta. Při krátkých tripech, kdy je voda nutností, i když jdete pouze 30min, jsem narazil na hodně Němců, Francouzů a Asiatů.Vždy jsem si myslel, že Death Valley je mrtvé, a že je tam jen cesta a není tam co dělat. Naopak je to hodně zajímavý národní park, kde je toho hodně k vidění, ale díky tomu nesnesitelnému vedru mi ty 3 hodiny bohatě stačily. Po cestě do Vegas jsem ještě trošku bloudil, protože mobil neměl signál (to se mi tu stává poměrně často, signál je pouze ve větších městech, mimo města téměř vůbec). Natankoval jsem ještě jednou pod 4 doláče a dorazil do Vegas, kde bylo co se týče dopravy hodně rušno. Vždycky jsem měl obavy jezdit autem ve větších městech a měl jsem hrůzu z toho, že řídím v Praze. Po zkušenostech ze San Francisca, Los Angeles a Las Vegas už nemám strach z ničeho :). Večer jsem dorazil na svůj hotel na Las Vegas Blvd (všichni tomu říkají STRIP) a ulehl.

Další den jsem se rozhodl, že si zajdu vyměnit auto do nedaleké pobočky ALAMO na letišti MacCarran. Ano, čtete správně, už 2. výměna (celkem 3 auta za polovinu mého pobytu). Hlavně z toho důvodu, že mě čeká ještě hodně mil cesty a na Hyundai jsem si opravdu nezvykl. Výměna proběhla v pořádku a já dostal zpět svůj milovaný Chevy Cruze, tentokrát v bílé barvě. U letiště je ještě populární Premium Outlet s desítkami obchodů známých světových značek za zlomek české ceny. Zatím jsem si to jen prošel a obhlédl terén, nákupy nechám na potom, až se vrátím z parků v Utahu. Vydal jsem se udělat “must have” snímek u Las Vegas signature a poté směr Fremont street. Zde vznikly vůbec první kasína a hotely ve Vegas a je to místo s velkou frekvencí turistů a hodně mi připomnělo Khao San road v Bangkoku. Celkově jsou si města Las Vegas a Bangkok dost podobné místo (až na ty kasína).

Rozhodl jsem se, že den ještě nekončí a vydal se navštívit slavný Hoover Dam (cca 40min jízdy od LV). Prošel jsem se po přehradě a udělal obrázek z nedalekého mostu. Na prohlídku jsem se vykašlal a pokračoval na svou novou ubikaci hotel Circus Circus. U Hoover Dam se ještě pozastavím, toto místo je totiž s Vegas hodně propojené. Když dělníci tuto gigantickou přehradu stavěli začátkem 30. let 20.století (a nebylo jich málo), potřebovali se nějak zabavit, a proto ve Vegas vzniklo mnoho hotelů (první právě na Fremont street), zábavních podniků, strip barů a kasín. Pozor, to vše v době prohibice, která v USA probíhala. Stát Nevada se rozhodl proto jako první z prohibice vystoupit a zlegalizovat jak alkohol, tak hazard (tušili tučné zisky).

Je to hodně proslavené místo, které mi doporučilo navštívit hned několik lidí. Tak jsem si řekl, proč se v něm neubytovat. Na booking.com byl hotel hodně drahý, ale když jsem zkusil Agoda.com, tak jsem našel pokoj za zlomkovou cenu (30 dolarů na noc). Už samotný příjezd do hotelu byl zajímavý. Přijel jsem před pompézní blikající vjezd a člověk, který parkuje auta mě upozornil, že toto je kasíno, a že vjezd na parkoviště hotelu je z druhé strany. Vjel jsem tedy na naprosto gigantické parkoviště a hledal recepci. Vlezl jsem do areálu Circus Circus a pochopil, proč se to tak jmenuje. Možna bych to přejmenoval na Chaos Chaos. Cítil jsem se naprosto ztracen, prodíral jsem se davem turistů. Na místě najdete nejen hotel a kasíno, ale také nákupní centrum, restaurace, zábavní středisko (obrovské). Nakonec jsem po 20 minutách bloudění a vyptávání se našel recepci a tam byla fronta jako na odbavení na letišti. Naprostý masakr, asi 10 pokladen na check-in a masovka. Po ubytování na pokoji jsem se vydal prozkoumat zábavní centrum, ve které jsem se několikrát ztratil a zašel jsem na zdravou večeři – salát césar. Pivo mi prodat nechtěli, protože jsem si zapomněl občanku a vypadám prej mladě :).

Poté jsem se vydal pěšky po STRIPu (hlavní centrum dění Las Vegas Blvd) nasát atmosféru a pokochat se pompézními hotely v okolí. Tady vidíte, jak je Vegas drahé a funguje to tu úplně jinak, než v běžném světě. Všude svítí velmi silnými neony hotely, kasína a zábavní atrakce. Všichni se tu snaží předhánět v tom, jak být co nejvíce vidět. Ne nadarmo je Las Vegas nejzářivějším bodem naší planety při pohledu z vesmíru. Las Vegas je symbolem naprosté megalomanie (stejně jako téměř celé USA – všechno Biggest). Z 25 největších hotelů světa je 19 hotelů právě ve Vegas (pro představu Circus Circus má téměř 3800 pokojů). Průchod STRIPem byl pompézní, nevěděl jsem, kam se dívat dřív a co fotit dřív, všude davy lidí, všude se něco dělo.

Navštívil jsem nedaleký nákupní komplex fashion show, mrknul na hotely a kasína (obvykle spojeny) v okolí – Trump, Ceasar Palace. Mrknul jsem taky na botanickou zahradu v Hotelu Mirage, obrovský vodotrysk u hotelu Bellagio (1200 trysek dokáže vystřelit vodu až do 140 metrů, na vše vám svítí 4500 světlometů) a došel ke komplexům Vdara, Aira a Cosmopolita. V podstatě jsem došel do poloviny STRIPU (který má celkově délku cca 7 km) a otočil to, protože toho bylo tolik, že to za 1 den nešlo ani omylem pobrat. Navíc se do Vegas ještě z NP vracím, takže můj plán je ubytovat se v některém z hotelů uprostřed STRIPu (třeba New York) a projít zbytek míst.

Las Vegas je hodně zajímavé místo, i když za ten den mě spíše otrávilo (stejně jako Bangkok), tak mu nechám ještě šanci při návratu. Pokud vás toto město zajímá, doporučuju přečíst skvělý článek na iDnesu, ze kterého jsem čerpal jak tipy kam zajet, tak informace o městě.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

5 komentářů

  1. super jako vzdy … udoli smrti jsi docela prosvistel – preci jen 3h je hoodne rychle… a ten regular za 6.90$ je mazec :)), ale porad to mas levnejsi nez v Hranicich :), zatim jsi v LV nezminil gambling, alkohol, uvolnene amiky – budes aj gamblovat? jinak new york neni uprostred…to je defacto druha strana co circus circus… ale zas bys to mohl dat z druhe strany ;), uprostred mas IP – imperial palace, ballys… takove levnejsi diry – nebo planuj vsedni den a muzes treba aj monte carlo levne….LV je pro me jako gamblera srdecni zalezitost – na 3 dny bych jel hned! 🙂 tesim se na dalsi dil..jakym smerem ted? bryce,zion nebo druha strana grand canyon?

    1. JJ udoli smrti bylo v planu prosvistet, trosku jsem to protahl oproti puvodni predstave protoze jsem netusil ze bude ten park tak pekny a velky. Trosku asi zagamblim ale nic extra nechci tam ztracet moc casu (zagamblit muzu i v CR ale takove narodni parky v CR neuvidim). JJ myslel jsem spise ten imperial palace spatne jsem to napsal. Aktualne jsem v Brycu a zitra mirim Capitol Reef – Canyonlands a Arches kde to otocim smer Grand Canyon. Takze mam jeste co delat:)

  2. Circus circus jsme taky bydleli je to tam super jak jdes ven pres to casino, jak jinak. Pote jsme bydleli i 3 noci v Golden Nugget na Fremont Experience. Frantisku nezapomen se podivat dovnitr do hotelu The Venetian, to jsou regular Benatky 🙂 bomba! Pis dal ctu to jak das :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *