Ještě nikdy jsem nebyl v zahraničí s primárním cílem rozvinout své podnikání. S kamarády Tomášem Ponerem a Tomášem Dekanem jsem letěl na affiliate konferenci do Amsterdamu. Po 4 dnech mě kluci opustili a já další 4 dny strávil v Nizozemsku sám na vlastní pěst. Byla to jízda a nečekal jsem, že se to tak rozjede. Začneme ale popořadě.

Obecně

Nizozemsko je země, kterou jsem již dlouho chtěl navštívit a místa jako Amsterdam, Haag nebo Rotterdam mám v hlavě již několik let. Velmi mě mátlo, že se hodně často zaměňuje Nizozemsko za Holandsko a naopak. Překvapením pro mě bylo, že Holandsko je pouze část Nizozemska. Konkrétně se Holandsko dělí na severní a jižní a považovat Holandsko za Nizozemsko je stejná chyba jako považovat Čechy za celou Českou republiku. Protože jsem bookoval letenky relativně pozdě, cena letenek byla dvojnásobná (4500Kč přes EasyJet, kluci bookovali o měsíc dříve a měli cenu poloviční). Hodně mě zaujalo, že jsem si za příplatek mohl vybrat i konkrétní sedadlo. Nákup letenek včetně odbavení proběhl online přímo na webu Easyjet. UX a použitelnost webu perfektní. Vstup na samotnou affiliate konferenci byl zdarma, platí se pouze za návštěvu některých přednášek v rámci konference. Gamblingem se vůbec nezabývám, ale rád si rozšiřuju obzory.

 1. 2. a 3. den

První 2 dny probíhala samotná konference v Amsterdamu a měli jsme zabookovaný krásný apartmán, který jsme téměř nevyužili. Náš hostitel Andrea (ital = muž) nás upozornil, že většina lidí, které ubytovává, jezdí do Amstru za ženami, drogami a velmi málo za kulturou. My jsme trošku výjimka, nicméně já jel do Amsterdamu kvůli konferenci a chillu s kamarády a také kvůli tomu, abych si mohl pořádně prožít město.

Pro konferenci byla vyčleněna jedna celá hala v konferenčním komplexu Rei. Organizace byla zmáknutá velmi dobře. Nicméně Tomáš Poner, který objíždí gambling konference, mě upozornil, že v Londýně je akce mnohem větší a včetně jídla zdarma. Na konferenci jsem se spíše protloukal a povídal si o gamblingu se zástupci jednotlivých kasin. Hrozně moc teď frčí binární sázení. Stánky byly promakané, obvykle s velmi pěknými slečnami a dárky zdarma (odnesl jsem si externí nabíječku na iPhone, vyhrál sadu na minigolf, atd atd). Všichni chtěli vizitky (já žádné neměl – vizitky nevedu).

Jako zajímavost bych řekl, že tady jedno kasino mělo kouzelníka, který byl neskutečně zručný a my jsme byli z jeho triků docela paf. První večer jsme se také byli projít v centru a narazili na perfektní restauraci se žebry za 10euro all you can eat. Jídlo je tu jinak velmi drahé a startuje na 10eurech standardně, fastfoody od 3 euro. Na akci jsem byl také domluvený s jedním affiliate inzerentem na schůzce, takže jsme probrali, co bylo potřeba. Jinak byla návštěva velmi zajímavá, ale příště bych volil téma, které více řeší můj hlavní byznys (leadgen). Po konferenci byl domluvený noční program a noční Rembrand Street. Kdo zná, ví, o čem mluvím:)

Další den jsme navštívili rybí fastfood, ryby tu mají výborné. To mi v ČR hodně chybí (čerstvé mořské ryby). MHD tu mají vyřešenou také velmi dobře, lístky se kupují u řidiče, spoje tu mají velmi dobré, ale MHD je dost drahá. Koupili jsme si 2-denní jízdenku za 13euro. Na další 2 dny jsme zabookovali hotel v blízkosti centra. Na večeři v luxusní restauraci, kde jsme se potkali s dalšími affiláky řešící gamble v ČR, jsme šli na komentovanou prohlídku z Dam Square do Red Light District. Díky průvodci jsme se dozvěděli plno zajímavostí o velikosti trhu (roční obrat Red Lightu je 1 miliarda dolarů). Ukázal nám kondomérii a pověděl pár příběhů (pivo – žena – kostel).

Samotný Red Light se skládá z obrovského množství uliček a dělí se na několik částí (boubelky, rusky, asiatky, ladyboys, …). Ženy jsou za prosklenou výlohou a u každé výlohy je rudý neon. Pokud je neon fialový, jedná se o shemale nabídku:). Klasická cena je 50euro, všechno ostatní (sundání podprsenky, šáhnutí, atd je za příplatek). Klasická doba je prý 6 minut. Celkově to na mě působilo docela nepříjemně. Byl to těžký spotřebák a za ženou byla taková okachličkovaná komora s hadicí na vodu a miniaturní nepohodlnou postelí. Já samozřejmě nezkoušel, ale průvodce vyprávěl a oči viděly:). Průvodce nás vzal také na Bloedstraat, kterou prý protékaly potoky krve, protože zde byla gilotina. Vyprávěl také několik užitečných věcí o drogách. Dostupné tu jsou lehké drogy legálně a také halucinogenní houbičky tzv. Truffles. Marihuanu tady všude velmi silně cítíte doslova na každém kroku. Mimo obrovské množství kol narazíte v Amsterdamu také na další anomálii a tím jsou extrémně malá auta. Víte, jak vypadá smart? Tak tyto auta jsou ještě poloviční, často pouze pro jednu osobu, bez zavazadlového prostoru, prostě takové přemisťovalo, které jezdí klidně po chodníku.

4. den

Další den jsme byli domluvení s obchodním parterem Tomáše Dekana, že nás provede po Haarlemu, což je nedaleké město. Haarlem je také část New Yorku, což je původně město založené Nizozemci. Proto se zde jmenuje tolik ulic po městech v Nizozemsku (další příklad Brooklyn). Frank nám ukázal místo, kde pracuje. Jedná se o firmu s velmi mladým a pohodovým kolektivem, probrali jsme toho mraky. Poté nám ukázal nádraží a centrum Haarlemu, kde jsme ochutnali Holland Friess s burákovým máslem (zvláštní sladko-slaná kombinace). Ve 4 lidech jsme si dali parádní motokáry a taky Laser game v naprosto gigantické hale.

Vyřešil jsem si mobilní internet za 10euro na 250Mb. Poté jsme si půjčili kola a vyrazili směr moře.  Večer jsme dorazili k moři na místo zvané Zandvoort a vychutnali si západ slunce a smočení nohou v příjemném moři.

5. den

Další den jsme využili s kamarády k Water bike a projeli se po kanálech, které tu lemují centrum. Je to paráda, že se můžete dostat všude po centru. Oběd jsem si dal u vyhlášeného asijského fastfoodu Wok to walk. S parťáky jsme navštívili také nejslavnější cofeeshop Bulldog, ke kterému se také váže zajímavý příběh. Celkově se jedná o síť poboček prodávající marihuanové a jiné zboží po celém Amstru. Uvnitř opravdu cítíte velmi výraznou vůni a můžete si velmi jednoduše u přepážky koupit mnoho druhů této rostlinky. Zakladatel Bulldogu prodával ve svém první coffeeshopu marihuanu ještě dříve, než byla legalizována. Měl velmi časté návštěvy policistů, ale vždy se z toho vyvlékl. Když byla marihuana legalizována a tomuto Nizozemci se začalo velmi dařit a expandovat, zakoupil budovu, ve které dříve sídlili právě policisté (kteří jej tak rádi navštěvovali) a udělal z ní obrovský coffeeshop. Kluci mě odpoledne opustili a já si šel půjčit kolo od MacBike na doporučení kamaráda.

U kol se pozastavím, v Nizozemsku na nich jezdí naprosto všichni (děti, důchodci, manažeři, ženy). Nizozemsko je jedna velká placka s nejvyšším místem 300m vysokým. Většina země je jen kousek nad úrovní moře. Kol je tu více než lidí, všude po ulicích stojí kola. Kola jsou obvykle takové spíše oldschoolové a obvykle nic moc. Za celou dobu jsem tu viděl jen pár kvalitních kol. Důvod je jasný, není potřeba mít dobré kolo a už vůbec nepotřebujete převody. Kola tu obvykle necháváte na ulici (často prší) a dost se tu kradou. V podstatě je to po městě nejlepší dopravní prostředek, s kterým se dostanete všude za pár šlápnutí. Mají tady speciální pruhy pouze pro kola. Jediné, co mě štvalo je, že na těchto místech jezdí i skútry a obvykle poměrně rychle. Kola tu mají téměř absolutní přednost, auta vás pouští i na červenou, lidi tu jezdí na kolech i v protisměru a dokonce jsem viděl, jak cyklistovi zastavila tramvaj. Někdy je to trošku o hubu, ale žádnou nehodu jsem neviděl. Kolo se dá půjčit kdekoliv od 6 euro za den. Dají vám k němu obvykle 2 zámky, jeden na pevno namontovaný na zadní kolo a jeden robustní na umontování k něčemu pevnému.

S kolem jsem si zajel do Vondelpark, což je park velmi blízko centrální ulice Liedseplain. Park je to nádherný. Hodně lidí, ale naprostá pohoda, lidi tu grilují, leží, kouří trávu (to je zakázané), pijí, hrají fotbal prostě vše, co je napadne. Opravdu nádherný park, nikdy jsem hezčí uprostřed města neviděl. Tento park je velmi rozsáhlý a lemuje jej několik jezer. Vydal jsem se na takovou random projížďku po Amstru na kole, všude je tu plno muzeí a výstav. Narazil jsem na muzea Van Gogha, nebo Anny Frankové. U domu Anny Frankové byla neskutečná fronta, odhadem 400 lidí. Nechápal jsem, na internetu jsem se díval, že online lístky jsou zabookované na měsíce dopředu.

Potřeboval jsem si vyřešit místo na spaní, což byl, jak se ukázalo, v sobotu nadlidský výkon. Vyzkoušel jsem Airbnb, couchsurfing, ale nakonec bylo jedině cenově přijatelné vzít postel v pokoji pro 6 lidí v hostelu u centra. No, pokoj je asi silné slovo, byla to miniaturní místnost bez oken, se společnou sprchou a koupenou pro celé patro. V místnosti jsem byl s 5-ti Indy, docela peklo, ale přežil jsem.

6. den

Další den jsem si naplánoval cestu do nedalekého města Haag (hlavní město a finanční/soudní centrum). Zpáteční lístek vlakem stál 20euro. Opět docela dost drahé za hodinovou zpáteční jízdu vlakem. Haag jsem si v rychlosti prošel a navštívil populární Madurodam, kde jsou zmenšeniny míst z celého Nizozemska. Celkově mě architektura v Nizozemí strašně zaujala. Mají krásné, jak staré historické budovy, tak ty nové. Řekl bych, že Nizozemsko musí být ráj pro každého architekta a milovníka architektury.

Večer jsem byl domluvený s Bencem, kterého jsem potkal na návštěvě firmy 2 dny zpět. Domluvili jsme se, že zajdeme spolu na osmifinálový zápas Nizozemska a Mexika. Setkali jsme se u nádherné historické budovy Centraal Station (hlavní vlakové nádraží), které je mimochodem hned kousek od přístavu. Vyrazili jsme ještě s jedním Britem do vyhlášeného podniku Hannekes Boom, což je hospoda hned u moře. Probrali jsme toho za večer strašně moc, zážitek ze sledování fotbalu s rodilými Nizozemci byl úžasný. Zápas nakonec dopadl dobře, takže bylo co oslavovat, i když další den bylo pondělí. Jako správný fanda nizozemského fotbalu jsem měl stylovou oranžovou šálu. Bence mi řekl, že Nizozemsko stojí za to navštívit v Kings Day, který je někdy v dubnu a je to oslavování narozenin krále (Nizozemsko je Demokratickou monarchií). Celé Nizozemsko oslavuje a ponoří se výhradně do oranžové barvy, kterou tu vidíte neustále i v době mistrovství světa. Také jsme došli k velmi zajímavé myšlence. Proč jsou místa, kde není moc dobré počasí, tak velmi ekonomicky výkonná? Protože místo toho, aby se lidi váleli každý den venku u moře, tak mají čas se za chladných a upršených dní soustředit na práci. V Nizozemsku obvykle není moc pěkné počasí, případně je zima. Já měl docela štěstí, protože pršelo chvíli až ten 6-tý den večer (šála se hodila). Večer jsem zamířil na kole přes celý Amsterdam do hotelu Washington u Museumplein, kde jsem dostal upgrade na lepší pokoj zdarma. Další dny už jsem neměl problém sehnat slušný pokoj u centra za cenu kolem 1000Kč/noc.

7. den

Další den jsem se chystal na odjezd. Dopoledne se mi podařilo vyčerpat data, takže jsem si u WIFI naplánoval cestu na letiště atd. Na oběd jsem opět zašel do Wok to walk. Jaké to bylo ale překvapení, když jsem zjistil, že letím až zítra :)? Musel jsem trošku přehodnotit plány a tak jsem šel prodloužit jak kolo, tak posléze i vyřešit internet na další den (opět jsem musel koupit za 10euro 250MB, méně nešlo). Zašel jsem se podívat do nádherného Apple Storu na ulici Liedseplain, je to můj 3. Apple Store (po San Franciscu a Palo Altu) a rozhodně tento je nejkrásnější a největší. Nakoupil jsem nějaké drobné suvenýry a zašel na večeři do Hard Rock Cafe. Když jsem byl poprvé v Hard Rock v LA pár měsíců zpátky, na první pohled jsem se do tohoto stylového baru, jehož pobočky naleznete po celém světě, zamiloval. Příjemná a rychlá obsluha, výborné jídlo a drinky (samozřejmě ceny jsou trošku vyšší), neskutečně stylový interiér, kde na stěnách naleznete opravdové hudební klenoty (podepsané kytary, plakáty, nebo oblečení známých rockerů). V podstatě je to takové muzeum rockové hudby. Krása.

8. den

Na poslední den jsem si naplánoval podrobnější prozkoumání Amsterdamu. Na základě tipů na na must-see místa a aplikaci TripAdvisor jsem si udělal takový drobný denní trip na kole. Začal jsem návštěvou vyhlášených trhů Albert Cuypmarkt, které jsem si prošel a nakoupil nějaké holandské sýry a wafle pro rodinu. Dal jsem si také svačinu a pokračoval na tržnici kombinovanou s bleším trhem Waterloopleinmarkt. Na toto místo rozhodně doporučuju zajít, naleznete zde vše, co vás jen napadne a ceny jsou výborné. Docela jsem litoval, že jsem den předtím nakupoval suvenýry v centru, kde nebyl ani zdaleka takový zajímavý výběr a ceny byly i trojnásobné. Pokud chcete suvenýry, navštivte Waterloopleinmarkt. Poté jsem jel kolem Centraal Station vlakového nádraží k Poezenboot, což je loď plná koček. Pro milovníky koček naprosto povinná návštěva. Já mám trošku problém s tím, že i když mám kočky moc rád,  mám na ně bohužel alergii:). Takže jsem se na místě moc dlouho nezdržel.

Poté jsem navštívil Dam Square, kde se vyskytuje majestátný New Church a zamířil směr legendární Begijnhof 30, což je hodně stará a malebná ulice, kde žijí rezidenti, ale chodí zde také mnoho lidí, kteří obdivují krásu architektury budov poskládaných do čtverce. V centru je malinký kostel. Nakonec jsem vyrazil směr Leidseplein (Apple Store), kde jsem navrátil kolo a vyrazil vlakem na letiště. Na letišti jsem zjistil, že jsem si zde mohl zakoupit předplacenou simku s 1GB dat za 10euro od Lebara (poučení pro příště). S internetem v mobilu a aplikacemi (viz odkaz na USA článek) jste neporazitelní. Připadal jsem si jak mazák, věděl jsem přesně kam jít, co dělat a zahraničí si tak užijete mnohem více (žádné bloudění ani zbytečné faily). Do Prahy jsem dorazil v pořádku, let s EasyJetem je super rychlý a pohodlný, stevardi mladí. Naprosto diametrální rozdíl s ČSA nebo British Airways. Poslední vlak do Hranic v 20:40 jsem samozřejmě nestihl. Další jel až za téměř 4 hodiny! Samozřejmě jsme ještě nabrali 90 minut zpoždění. Děkuji Českým drahám, že mi vždy dokáží tak zpříjemnit návrat do rodné země. Do Hranic jsem dorazil o půl 6 ráno. Fuck off!!!

Závěr

Za 8 dní se opravdu Nizozemsko nedá pořádně poznat, ale věřím, že se mi povedlo načerpat a poznat atmosféru města a mentalitu Nizozemců a stihl jsem navštívit mnoho zajímavých míst a potkat super lidi. Nizozemsko je krásná, architektonicky a kulturně bohatá země. Lidi jsou tu pohodoví a panuje zde velké volnomyšlenkářství (legalizace marihuany a prostituce), nicméně pokud děláte večer bordel, jsou schopni na vás vmžiku zavolat policisty. Nizozemsko je pro nás Čechy drahé a je cenově na úrovni USA. Do Nizozemska jsem odlétal se dvěma přáteli, se kterými jsem prožil 4 zajímavé a intenzivní dny a další 4 dny zažil místo sám na vlastní pěst. Po řadě diskuzí, které vyvolal můj článek, mohu dle zkušeností jasně říct, že cestování s lidmi (nebo partnerem) a sám je naprosto diametrálně odlišné. Když cestujete s lidmi, vyhledáváte jiné činnosti, určené pro kolektiv, musíte se ohlížet na druhé a zažijete prostě jiné situace. Nemůžu si ale pomoct, když jedete sami, zažijete toho více a obvykle intenzivněji a poznáte místo naprosto z jiného pohledu, více z té strany domorodců a mluvíte výhradně cizím jazykem. Jsem hrozně rád za tuto zkušenost, zažít to samé místo ze dvou různých pohledů a rád si podobnou zkušenost prožiji znovu (Island, Kanáry, Austrálie).

Jak se vám líbí tyto reporty? Mám v nich pokračovat v dalších evropských destinacích?

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

8 komentářů

  1. Franto super. Kde bookuješ hotely? Booking.com, hotelscombined, hrs apod. servery nebo máš nějakou vychytávku?

  2. Inspirativní, díky :). Ještě si ty interní poznámky v závorkách (LINK na článek na blogu) zpracuj :).

  3. Pekny clanek. V Nizozemsku jsem byl loni 14 dni a bylo to pro me nezapomenutelny. V amsteru jsem byl bohuzel pouze jeden den, prisel mi teda takovej “spinavej” – v tom smyslu, ze kazda vyloha kazdyho druhyho kramku mela ve vyloze vibratory apod. Proste to bylo trochu moc “dirty”. Vetsinu casu jsem byl ve meste Groningen. Uzasne studentske mesto na severu. Doporucuji k navstiveni 🙂 .

  4. Super report Franto. Přidáno do mého cestovatelského to-do listu :-).

    Ještě si doplň odkaz místo “(viz odkaz na USA článek)”.

  5. Kvalitní psaní, do Nizozemska se plánuju podívat a tohle mě krásně namotivovalo 🙂 Těším se na další reporty 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *