Do Skotska jsme vyrazili s přítelkyní po 2 dnech strávených v Anglii. Auto jsme si vypůjčili v Lutonu u Enterprise (180 liber na 10 dní).

Udělali jsme si zastávku v Liverpoolu (zaujala monumentální katedrála, muzeum Beatles a přístav) a Manchesteru (gay street, holandské náměstí).

Naše první zastávka ve Skotsku byl Edinburgh (hlavní město), který nás přivítal ve svém klasickém oparu. Bydleli jsme blízko přístavu, kde kotví bývalá královnina loď. Další den se ale vyjasnilo a na Skotské poměry přišlo nečekaně krásné počasí, které nám trvalo po celou dobu našeho skotského roadtripu. Edinburgh je řekl bych spíše turistické město s řadou památek a úžasným parkem (Holyrood park) uprostřed, který je netypicky v podobě hory. Město je celkově položené na kopcovitém terénu a pro návštěvu Edinburského hradu si musíte pěkně vyšlápnout.

Další cesta nás zavedla přes Perth a Dundee do přístavního městečka St. Andrews, které nabízí krásnou dlouhou pláž a ruiny katedrály ale také neskutečně drahé ubytování a hospody. Ve městě je ústředním motivem golf a golfové hřiště. Celkově jsou ceny ve Skotsku za jídlo a ubytování tou největší položkou. Řekl bych, že jsou zde ceny mírně vyšší než v Anglii a jedná se vedle Islandu o suverénně nejdražší místo, ve kterém jsem zatím byl (pod 2500Kč/noc/ubytování pro 2 jsme se za celou dobu nedostali).

Dále jsme přejeli do městečka Aviemore, nacházející se v srdci největšího skotského národního parku Cairngorns. Prošli jsme si jeden výstup na Highlands  a nechali se vytáhnout cable carem na 5. nejvyšší horu Anglie s krásným výhledem na okolí včetně nejvyšší hory Ben Nevis. Nezapomněli jsme se projít podél velkého jezera pod horou, kde byla pláž a opět velmi dobré počasí. Mnoho lidí se i koupalo.

Inverness je klidné město na severu a nabízí krásné procházky po historickém centru a také podél řeky Loch, které teče z Jezera Lochness. Další den jsme se zákonitě vydali hledat Lochneské monstrum, leč bez úspěchu. Nicméně jsme našli alespoň ruiny hradu Urquhart s výhledem na obrovské jezero a okolí.

Večer nás čekal přejezd do další destinace našeho ubytování a to malé osady Auchertyre, která je strategicky položená blízko ostrova Skye. Po cestě jsme se ještě zastavili u nádherného zámku Eilean Donan, který ježí na malém ostrůvku uprostřed jezera. Spaní jsme tentokrát měli zajištěno pomocí AirBnb, protože ceny na ostrově i v okolí byly tak astronomicky vysoké (od 3500Kč/noc), že nám jiná možnost nezbývala. Ubytovali jsme se u lokálů doma, za cenu 2500 Kč jsme dostali takovou starší světničku s nefunkční televizí a zamykáním na dveřích a pravou skotskou snídani – haggis, black pudding, vajíčko, šunková placka. No, abych to zkrátil, je to taková ta gurmánská zkušenost, kterou máte, ale nechcete ji již nikdy opakovat 🙂

Další den jsme vyrazili na okružní jízdu po ostrově Skye, který leží na území vnitřních Hebrid. Jedná se o naprosto úchvatné místo, které je jako stvořené pro kempování a dlouhé výšlapy. Taková ta vysněná a ideální lokace pro mé traily. Bohužel času nebylo nazbyt, a proto jsme ostrov objeli opravdu raketovým tempem, téměř celý. Přes město Portree jsme se vydali podél Old man of Storr, což jsou takové skalnaté jehly. Viděli jsme kolem Lealt Falls a Mealt Falls a projeli nádherným skalnatým údolím Qarraing. Přes obhlídku Dunvegan castle jsme pak náš roadtrip zakončili na ochutnávce místní whisky Talisker v palírně a výšlapem na Fairy Polls, což jsou přírodní bazénky s průzračnou vodou. Opět bylo tak nádherně teplé počasí, že se několik lidí v bazénech i koupalo.

Do 22:00 jsme se potřebovali checknout v poměrně dalekém guesthousu ve městě Oban. Proto jsme se vydali na cestu z ostrova poměrně brzo kolem 18:00. Dorazili jsme včas a stihli se na poslední chvíli navečeřet v místním vyhlášeném podniku nabízející Fish and chips. Anglickému způsobu stravování a tomuto jejich “národnímu jídlu” jsem moc na chuť nepřišel a rozhodně se mi po něm stýskat nebude.

Kolem poledne jsme vyrazili podél posledního národního parku, jehož ústředním prvkem je jezero Loch Lomond s několika zastávkami na obhlídku. Park nás příliš nezaujal, byl stavěn hodně pro cyklistiku a výlety na lodi po jezeře. Dorazili jsme do Glasgow poměrně brzo. Ubytovali se v nejepičtějším ubytování, kde jsme v Skotsku byli a to v kostele. Jednalo se o přebudovaný kostel na hostel a hotel a my bydleli v jeho věži! Procházka po tomto druhém největším městě nás zavedla do parku a podél řeky Clyde jsme se dostali až na George square a Buchanan Street, kde byli různí hudebníci a také kluk, který měl bublifukové představení a vybíral na svou cestu do Japonska :). Zaujalo nás, jak je Glasgow rozdílné od Edinburghu. Je takové více určené pro zábavu a hlavně pití alkoholu v jednom z mnoha a mnoha barů a hospod, na které zde všude narazíte. Našli jsme jen minimum obchodů se suvenýry, což je v ostrém kontrastu z Edinburghem. Docela nás překvapilo, že kolem 20:00 jsme potkali opravdu velké množství lidí, kteří byli totálně společensky unavení. People make Glasgow, to je oficiální slogan města a poměrně přesně ho vystihuje. Všude tu potkáte obrovské množství lidí, kteří se baví. Ve městě jsou vedle sebe staré a supermoderní stavby a na budovách naleznete také velké množství graffiti (takové ty co vypadají jak obrazy).

Další den před plánovaným odjezdem jsme stihli navštívit Necropolis s řadou starých pomníků a výhledem na Glasgow Catedral. Glasgow se s námi rozloučila jak jinak než krásným slunným dnem. Skotsko je velmi pěkná země, jedna Australanka nám řekla, že je velmi podobná Novému Zélandu. Mě zase hlavně Highlands a ostrov Skye připomínal Island. Počítejte ale s výrazně vyššími cenovkami, hlavně za bydlení si připlatíte. Pokud nejedete pod stan.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *