Thajsko na co si dát pozor?

Název této stránky měl schválně vzbudit vaši obavu. Spousta lidí má vůči takto vzdáleným a pro ně exotickým místům předsudky a velké obavy z různých chorob a nebezpečí. Já nebyl vyjímkou. Všichni vás straší, že vás v Thajsku někdo přepadne, dostanete různé nemoci a žloutenka a AIDS jsou samozřejmostí, bez nich se zpět snad ani vrátit nelze. Zkusím vám pár takových mýtů a polopravd vyvrátit.

Očkování

Všichni vám poradí, že je nejlepší se očkovat na Hepatitidu A, B, břišní tyfus, vzteklinu a dalších milion věcí viz tento web. Za očkování dáte nemalé peníze a některá očkování musíte za několik let obnovovat. Já vám něco prozradím, neočkoval jsem se vůbec a žiju, dokonce jsem se v Thajsku cítil lépe (můj žaludek) než v ČR. Pokud vyloženě neriskujete a neolizujete kliky a záchodové prkýnka, nic vám nehrozí. Jedl jsem opravdu všude, kde se dalo a bez sebemenších problémů. Dokonce jsem za celou dobu pobytu neměl průjem a nebylo mi špatně (ani jsem nezvracel). Pokud mi něco nechutnalo, nejedl jsem to, pokud se mi něco nezdálo, šel jsem dál. Stačí zapojit selský rozum.

Voda

Voda z kohoutku se nedá pít, ani to nezkoušejte – vodu jsem využíval pouze na umývání. V každém hotelu dostanete vždy pitnou balenou vodu, nebo si ji koupíte kdekoliv v marketu. Vodu z kohoutku jsem nepoužíval dokonce ani na vyplachování úst při čištění zubů a dával jsem si na to pozor. Pít vodu z kohoutku je hazard po celé Asii.

Přepadení

Každý vám řekne, jak je hlavně Bangkok šíleně nebezpečné město (všude ve filmech to vidíte) a jak je tam střílení a vraždění na denním pořádku a únosy samozřejmostí. Za celou dobu jsem nebyl svědkem ničeho, co by ani náznakem mohlo smrdět průserem, a to jsem opravdu procházel Bangkok docela podrobně i v odlehlejších částech v noci a sám. Nenarazil jsem taky na žádné mafie ani pouliční gangy.

Okradení

Ze začátku jsem měl trošku strach z toho, že by mi mohl být odcizen notebook (Macbook Pro) a telefon (iPhone 5 a 2), proto jsem si raději všechna data před odjezdem zazálohoval a zařízení zahesloval. Obojí samozřejmě doporučuju, protože nikdy nevíte, ale za celou dobu pobytu se mi nic neztratilo a to jsem nechával notebook na nabíječce klidně na stole na hotelu nebo bungalovu (vždy zatáhlé závěsy), i když jsem měl třeba po ruce security box. Také se mi nic neztratilo z pláže a to jsem si sebou vždy bral iPhone a Shuffle. Dle mého názoru od Thajců krádež příliš nehrozí, od turistů asi také ne (jezdí zde spíše bohatší Evropané – Němci, Britové, Rusové), nevím zda se najdou v kruzích backpackarů zloději. Spíše bych to tipnul na nethajce s okolních států (Barma, Laos apod.), ale nechci nikoho osočovat, jelikož se mi nic neztratilo :). Prostě na věci je třeba si dávat pozor, ale větší pravděpodobnost kráděže hrozí v ČR nebo třeba Španělsku.

AIDS

Nejpravděpodobnější možnost zisku tohoto jackpotu je od prostitutek při styku bez kondomu. Pokud tyto služby nehodláte využít, rovnou můžete být v klidu, pokud ano, tak jedině s ochranou. Pokud se chcete vyhnout nabídkám slečen na ulici, stačí jim říct, že jste Cheap Charlie a měly by dát pokoj 🙂

Jedovatá zvířata a malárie

V místech, kde jsem se vyskytoval bylo jediné nebezpečné zvíře, kobra královská, kterou jsem měl tu čest potkat v NP Khao Sok v jeskyni a to byla opravdu velká náhoda. Jinak nebezpečí v podstatě nehrozí. Tarantule a ostatní hadi jedovatí nejsou, velká zvířata tu jen tak nepotkáte, opice jsou někdy agresivní, ale pokud jim nedáte záminku k útoku, tak vás nechají být. Malárie tu také není.

Doprava

Tak a poslední bod je věc, o které vám právě nikdo v ČR neřekne, ale je tady asi vůbec nejnebezpečnější. Doprava je v Thajsku opravdu šílená, Thajci si mohou udělat řidičák za 1 den, ale i tak spousta Thajců jezdí bez řidičáku a narazíte tady i na mladé školáky na skútru a nebezpeční jsou také turisti, kteří se tu prohánějí jak šílenci. Pokud si půjčíte skútr, je potřeba si dát pozor a jezdit opatrně, ideálně nepít alkohol (i když se tu moc alkohol za volantem neřeší) a dát si pozor na pády (ať nemáte farang tatoo a neplatíte tučné pokuty). Dále se ideálně vyvarujte půjčování vodních skútrů, kde jsou šílené podvody na turistech. Pokud vám někdo nabízí tuk tuk, tak se ujistěte, že vás nebude vozit po nákupních centrech, hlavně pro prodej obleků (stačí říct No shoppping).

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *