USA bydlení

V USA je jeden z nejpodstatnějších nákladů bydlení. Né proto, že by bylo nějak výrazně dražší než v ČR, ale někde bydlet prostě potřebujete každý den. Částečně se na bydlení dá ušetřit v parcích (spaním ve stanu v kempech), hostelech nebo když jste v páru (a nedotujete vše vy). Já se snažil vyjít s maximálním budgetem 1000Kč/noc, někdy se mi to podařilo, jindy jsem mírně přesáhl. Vždy jsem se snažil hledat spíše ty levnější motely. Občas jsem si dopřál luxus v pěkném hotelu, někdy jsem naopak musel zvolit hostel, protože ceny byly obrovské. Velmi draze se bydlí v městech LA, SF nebo o víkendu ve Vegas (přes týden jsou hotely za hubičku). Ještě dráž je pak v hotelech a resortech, které jsou v národních parcích nebo jejich velmi blízkém okolí. Pokud chcete trošku ušetřit, je potřeba do NP dojíždět od 30-1:30 dle NP a sezóny. Pokud nekempujete a nemáte karavan, tak se obvykle vyplatí dojíždět do parku o 30 min dál, než platit o 50 dolarů více (za 50 dolarů máte totiž plnou nádrž). Pokusím se rozepsat jednotlivé typy ubytování, které jsem využíval a také mobilní appky, díky kterým jsem bookoval. Je potřeba upozornit, že v průběhu celého pobytu jsem měl předplacenou službu GoPhone od ATT s datovým tarifem, takže jsem byl mobilní a s internetem.

Hotely

  • booking app
  • agoda app

Hotely jsem rezervoval přes mobilní appku Booking.com, pokud jsem nenašel nic slušného, zvolil jsem web Priceline.com nebo mobilní appku Agoda. Nabídka je obvykle dost podobná, ale někdy naleznete na Agodě levnější pokoje. Občas se mi stalo, že prostě žádné slušné volné pokoje za cenu v mém limitu nebyly a tak jsem obvykle volil motel nebo hostel.

Motely

Motely jsou v USA extrémně rozšířené a naleznete je v podstatě v každém větším i miniaturním městečku. Nejrozšířenější je Motel6, jehož cena ale hodně závisí na lokaci. Stalo se mi tedy, že jsem spal v Motel6 za 30dolarů/noc, ale viděl jsem nabídky i za 70dolarů/noc. Motely mají různé úrovně a obvykle nabízí kontinentální snídani, což je v podstatě teplý nápoj, džus a něco sladkého (wafle, koblihy, ovoce).

Hostely

Hostely jsou moje nejméně oblíbená varianta. Obvykle je volím až v naprosto v krajním případě. Nemáte žádné soukromí a bydlíte obvykle ve velkých společných pokojích s dvoupatrovými postelemi (volná místa jsou ve většině případů pouze nahoře). Společné je také sociální zařízení. Hodně záleží, jaké máte spolubydlící. Já měl štěstí i smůlu, ale to prostě neovlivníte. Obvykle bývají hostely tím úplně nejlevnějším, co v rámci ubytování v USA najdete. Jsou určeny hlavně pro mladé studenty a batůžkáře. Jediné místo, kde je lepší se ubytovat v hostelu, pokud cestujete sami, je Las Vegas (ideálně o víkendu).

AirBnb

  • airbnb app

Poprvé jsem vyzkoušel službu AirBnb a musím říct, že jsem byl zklamaný hlavně cenou. AirBnb si bere opravdu nekřesťanskou provizi (vidíte ji při nákupu pokoje). 2 dny jsem přes airbnb bydlel v Oaklandu a LA u Američanů. Rezervaci jsem provedl přes mobilní appku, která je docela intuitivní a dobře se v ní hledá (na appku bookingu samozřejmě nemá žádná jiná). Je potřeba si dát pozor, aby pobyt nebyl omezen nějakými restrikcemi (minimální počet nocí, záloha, …), takže si pořádně vše před nákupem pročtěte. Poté jste ubytován v domě, kde můžete využívat společné sociální zařízení a kuchyň. Potkáváte se přímo s obyvateli domu v kuchyni nebo obýváku. Je to zajímavé zažít, ale většina Američanů to bere jako byznys. Ceny se obvykle moc od hotelů neliší, ale při dlouhodobějším pronájmu se to může vyplatit mnohem více.

Couchsurfing

  • couchsurfing app

Účet na této službě pro batůžkáře mám již delší dobu, ale ještě se mi nepovedlo ji nikdy využít. Hledat lidi jsem začal již v ČR, v první vlně jsem rozeslal velmi personalizované žádosti. Odezva byla minimální. V druhé vlně jsem rozeslal řekněme 50 requestů v LA a dostal jsem drtivou většinu negativních odpovědí u 2, že možná mě ubytují, ale nakonec nic nedopadlo. Musím uznat, že pokud chcete bydlet zdarma přes tuto službu není to žádná sranda a vyžaduje to hodně času, práce a dopisování, ale můžete navázat zajímavé kontakty. První couchsurferský zážitek u mě proběhl v San Franciscu, kde jsem bydlel u Inda pracujícího v Twitteru a byl jsem pozván na oběd do Twitteru. Byl to klasický pobyt, kdy jsme si popovídali, on mi ukázal kde a co a nabídnul pohodlný gauč, který se stal na 2 dny místem pro přespání. Jednu epizodu jsem pak ještě měl v LA, ale to snad nebudu ani popisovat 🙂

Další mobilní aplikace

  • google maps app
  • sygic app
  • foursquare app
  • tripadvisor app

Mezi další nezbytné aplikace, které jsem využíval byla online navigace Google Maps (nejdůležitější appka v mém mobilu) a offline navigace Sygic (je potřeba si stáhnout mapy). Obě appky jsem využil, i když většinu času jsem měl zapnuté Google Maps. Je ale potřeba počítat s tím, že ne všude je signál a tak se offline mapy vždy hodí. Appku, kterou jsem se naučil používat velmi pravidelně a vyzkoušel její hlavní přednost (vyhledávaní míst, kde se najíst) je Foursquare. Je to opravdu perfektní záležitost, nejen že se dozvíte, kde se najíst v okolí na základě uživatelského hodnocení, ale navíc uživatelé píší tipy na konkrétní jídlo a speciální/tajné nabídky. Když jsem nevěděl, co v daném místě budu dělat, otevřel jsem si mimo Fourquare (nabízí i tipy na zajímavé místa) také TripAdvisor. Tripadvisor je další sociální služba, která vám mimo zajímavých míst nabízí i tipy na placené atrakce.

Využívám mobilní telefon iPhone 5 (appky nebo jejich alternativy ale naleznete i na Androidu nebo Windows Phone). Je potřeba si uvědomit, že většina appek používá geolokační služby a ty neskutečně žerou baterku, stejně jako 4G (data v mobilu). Já tenhle problém musel vyřešit nákupem externí baterky.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *