Podnikám již od 2. ročníku vysoké školy a za tu dobu jsem si uvědomil, že jeden z nejdůležitějších pilířů růstu v podnikání je FOCUS. Za ta léta jsem poznal opravdu velké množství lidí, řadu z nich znáte i vy (veřejně známe osobnosti). Dělají vše a přitom nic pořádně. Sám jsem se snažil rozjíždět více projektů zároveň. Ve finále z toho nikdy nic pořádného  nebylo. Cca před 2 lety jsem začal aplikovat principy minimalismu do mého života. K dalšímu kroku mě motivoval článek removing distractions od iOS celebrity Dana Counsella, který doporučuju přečíst. Pusťme se tedy do 10 bodů, které mi extrémně pomohly ve FOCUSU.

1. Udělejte si pořádek v digitálu

Pokud nejste od přírody pořádný člověk jako já, doporučuji si jednou za čas projít složky a dokumenty v počítači. Zálohovat nepotřebné a udělat si takovou dokumentovou očistu. Pokud si vedete todo listy, případně nějaké textové dokumenty se zadáním úkolů (osobně používám iOS app Simplenote + widget na Macu) projděte si všechny složky a staré úkoly. Často zjistíte, že ve vašem nekonečném todo listu jsou neaktuální nedokončené úkoly. Je to skvělý pocit, když nemusíte jen dohánět a stahovat resty, ale také si občas odmazat velký blok úkolů, které již nejsou aktuální.

2. Vyplněte si notifikace na emaily

Nové emaily vás hrozně rozptylují od práce. Na iPhonu mám vypnuté push-up notifikace, stejně tak na Macu. Není nic horšího, než když pracujete a vaši FLOW přeruší nový červeně svítící email, který čeká na okamžité přečtení. Neříkám, že nekontroluju emaily vícekrát denně, četnost a čas kontroly nechám na vás. Je lepší si určovat sám, kdy se k vyřízení emailu dostanete, než nechat určovat ostatní.

3. INBOX ZERO

Nemějte žádné kostlivce z minulosti. Dříve jsem měl spousty nevyřešených emailů s poznámkou, že se k nim někdy vrátím, případně emaily, které čekaly měsíce na mou odpověď. Aktuálně je můj INBOX ZERO. Všechny emaily jsou buď vyřešené, nebo zodpovězené. Pokud čekáte na nějaký mezičlánek, odpovězte. Pokud zakázku nechcete, odpovězte. Haste oheň, když je plamínkem, než až je z něj požár.

4. Ne RSS

Dříve jsem používal různé RSS čtečky a strávil velké množství času pročítáním různých českých i zahraničních blogů. Byl jsem opravdu přehlcen informacemi, které mi v konečném důsledku přinášely jen minimum opravdu užitečných informací. Dnes je moje RSS kombo Twitteru (sleduji jen několik vybraných zajímavých účtů) a aplikace Pocket, do které si ukládám všechny články pro pozdější přečtení. Výhodou tohoto komba je, že za vás někdo udělá předchozí výběr a dostanou se k vám jen velmi zajímavé a informačně hodnotné články.

5. Sebe kontrola

Self control je šikovná appka pro Mac, která mi ze začátku mi hodně pomáhala se sebekontrolou. Nastavíte si v ní URL webů, které vás rozptylují, můj seznam viz níže:

Nastavíte časovač, po který se na weby nedostanete. Program tyto url zablokuje na úrovni DNS, takže ani po vypnutí programu se na url po nastavenou dobu nedostanete. Doporučuji si tento prográmek alespoň vyzkoušet, často si ani v průběhu neuvědomíte, jak vás některé zábavní servery rozptylují.

6. Facebook problém

Drobný problém appky SelfControl je, že vám zablokuje celý Facebook a ten mnoho lidí dnes využívá jako chatovací nástroj. Velmi mě zaujal plugin do aplikace Chrome na základě tweetu kamaráda Ondřeje Roby:

Toto rozšíření vám zakryje úvodní timeline, ale chat a podstránky pro správcovství jsou normálně přístupné. Můj FB tak k údivu okolí vypadá takto a bez problémů s tím žiju již pár měsíců:

7. Zbavte se zbytečných appek

Ve svém milovaném iPhonu jsem měl opravdu obrovské množství aplikací, které mi neustále posílaly push up notifikace a vyrušovaly mě. Prvním krokem bylo v nastavení tyto notifikace zablokovat. V druhém kroku jsem se rovnou zbavil aplikací, které mě nejvíce vyrušovaly: Facebook, Twitter, G+ a většina sociálních appek. V mém mobilu naleznete jen komunikační appky (Skype, Hipchat, Messenger) a aplikace na cestování.

8. Nekonečný tichý mód

Na mobilu mám neustále tichý mód a docela často letecký režim. Pro neznámý kontakt je velmi náročné se se mnou spojit, nejdříve se musí autorizovat (představit) přes SMS, email. Autorizovaný kontakt si poté musí domluvit termín telefonátu, obvykle až za několik dnů. Chápu, že toto není reálné řešení pro většinu lidí, kteří mají svůj telefon veřejně a sbírají zakázky a klientskou práci. Ale uvědomte si, jak vás telefony neustále vyrušují. Já telefon využívám na řešení urgentních a rychlých problémů. A doslova nesnáším dlouhé telefonáty, ve kterých se nic nevyřeší a naopak polovina domluvených věcí se zapomene, protože to není někde černé na bílém (v tomto ohledu zbožňuji email).

9. Téměř žádné schůzky

Téměř neschůzkuji. Pro většinu lidí je velmi těžké se se mnou jakkoliv potkat. To vychází i z předpokladu, že nejsem po ruce (nebydlím v Praze). Pokud se někdo mermomocí potřebuje sejít, řeknu, ať za mnou přijede do Hranic na Moravě (což většinu lidí k mému zalíbení odradí). Scházím se pouze za konkrétním účelem a schůzka musí mít jasný harmonogram a výsledek. Nescházím se ve stylu: pojďme se sejít a třeba něco vymyslíme, to mi nedává absolutně žádný smysl.

10. Minimum konferencí

Dříve jsem obrážel jednu konferenci za druhou a tento konferenční život plný nesmysluplných obecných přednášek, školení, workshopů a následných chlastaček mi nějakou dobu vyhovoval. Pro někoho jsou konference životně důležité, protože si přes ně buduje publicitu a získává zakázky. Z toho také vyplývá, že na podobných akcích a srazech potkáváte právě honiče zakázek. Málokdy pak lidi, kteří reálně budují vlastní zajímavé projekty. Proto jsem konference vyměnil za občasné srazy podnikatelů, spíše komornějšího ražení a offline mastermind skupiny. Vzdělávám se neustále, ale vybírám si opravdu tématicky zaměřené akce (max 2-3 ročně).

Těchto výše uvedených 10 kroků mi extrémně pomohlo posunout mé podnikání. Hlavně pak budování vlastních projektů a růst příjmů nezávislých na klientech a zakázkách.

Jak se vám seznam líbil a jaký bod vás nejvíce zaujal? Díky za vaše reakce, které mě motivují k tvorbě podobných seznamů.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

9 komentářů

  1. Franto,
    díky za tipy. Program na sebekontrolu jsem neznal, tak jej určitě vyzkouším.

    Nejlepším tipem pro mě osobně je ale plugin do prohlížeče na “blokaci” Facebooku . Sám používám Firefox, kam jsem si nainstaloval doporučený doplněk Kill News Feed a ten splňuje vše, co potřebuji.

    Facebook často používám pro práci (chat, správa skupin, reklamy), ale kolikrát se mi stalo, že jsem si Facebook zapnul s určitým cílem, načež mě natolik upoutalo některé ze sdílených videí, že jsem na práci zapomněl a jal se sledovat tolik zajímavá videa :D.

    Stejnou situaci jsem zažíval dříve, když jsem měl jako domovskou stránku nastavený Seznam, kde mě vždy upoutal některý bulvárně psaných titulků a práce šla ihned stranou :-). Dnes mám domovskou stránku prohlížeče prázdnou a na Seznam chodím jen dobíjet kredit na Sklik.

  2. Franto, dobrý článek, rovnou jsem zkusil selfcontrolapp, budu ho používat i do budoucna.

    K téhle aplikaci dodám ještě jedno info. Pokud se dostane nedopatřením na black list nějaký web, nebo po zapnutí nenabíhají nějaké weby (nejspíš mají drobný bug v aplikaci), na které potřebujete jít, existuje plugin pro Chrome, kterým to obejdete: https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-security-privacy/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme

  3. Dobrý den,

    jak pracuje v Mall.app s emaily, když tvoříte ZERO INBOX? Mažete? Archivujete? Jak pro více účtu? Díky.

    Já sám přetahávám do složky Archiv, ale není to ideální.

  4. Ak chceš používať len FB messenger na webe, tak stačí používať messenger.com, takže FB.com ani nenavštíviš

    1. To je možnost ale nemáš přístup k FB stránkám a notifikacím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *