Protože rád cestuji a poznávám nové kultury a místa, sepsal jsem 10 praktických tipů, jak vyhackovat své cestování. Informace jsem čerpal na základě vlastních zkušeností, povídání se zcestovatelými přáteli, čtením magazínu CestujLevne nebo návštěvy perfektního kurzu Travel Hacking od Petra Nováka. Nejsem ten typ cestovatele, který se snaží za každou cenu ušetřit a raději si připlatím za letenku, když vím, že nebudu muset 3x přestupovat a čekat na letišti více hodin. Mé tipy na travel hacking neberte jako tipy, jak co nejlevněji cestovat, ale spíše, jak cestovat co nejchytřeji, s co nejlepším komfortem a maximálními zážitky.

1. Overbooking a vyvážení letadla

Víte, že při zpátečních letenkách bývá na cestu zpět zabookováno více sedadel (o 15%) než je v letadle dostupných? Letecké společnosti využívají faktu, že přibližně 15% cestujících se nevrátí, nestihne let nebo změní termín odletu. Pokud se vám stane, že na vás v letadle prostě nezbyde místo, můžete požádat o bezplatný upgrade do business class. Další fintou je žádost o levný upgrade do business class při odbavení za 20-100 EUR. Za zeptání nic nedáte a můžete mít to štěstí, že z důvodu vyvážení letadla cestujícími ve 1/business class vám dovolí levně zakoupit upgrade na místě.

2. Zájezdy

Mnoho cestovatelů má hrůzu ze zájezdů. Je to něco, proti čemu bojuje každý správný dobrodruh.  Žádné stádové opalovačky v Chorvatsku, jak je zná každý z nás. Některé destinace mají ale mnohem levnější charterové lety než klasické. To znamená, že letenka včetně ubytování a jídla vás může stát méně než pouze letenka do destinací jako Kanárské ostrovy, Srí Lanka nebo Maledivy. Vy tak můžete na místo přiletět, pár dní být na hotelu a pak vyrazit do divočiny a to není špatný deal.

3. Průvodci

Mnoho z vás má plné zuby průvodců, kteří si zapamatují nazpaměť svou řeč a tu každý den, léta a léta bez větších změn opakují (paralela s českým vysokým školstvím included). Na výkladu je to pak znát a mnoho z nás pak z takových monotónních uspávaček utíká a prochází si místa na vlastní pěst. Velké překvapení pro mě byla zkušenost z věznice Alcatraz, kde byla průvodkyně nejen neskutečně zábavná ale i vtipná a místo jsem tak mohl mnohem lépe poznat. Podobné uskupení velmi kvalitních průvodců je i projekt SandeMan. Jsou to průvodci, kteří se teprve zaškolují (potřebují praxi, aby mohli přednášet) a jejich průvodcovství je zdarma (pouze nějaký upgrade se připlácí). Týká se to hlavně Evropy.

4. Využívejte srovnávače

Ve vybírání hotelů a letenek jsem byl velmi rezervovaný, používal jsem vždy letušku a booking.com. Jaké pro mě bylo ale zjištění v USA, když stejný hotel přes booking stál o 100% více, než přes jinou službu? Začal jsem proto využívat srovnávače hotelů a další služby. Nejen že můžete ušetřit, ale můžete mít za stejnou cenu také mnohem vyšší komfort.

Př: hotelscombined, skypicker

5. Zkuste bidding na hotely

Pokud nepotřebujete konkrétní hotel a stačí vám pouze místo, můžete si pomocí služby priceline zabidovat dle svých kritérií na hotely. Nastavíte si přibližnou lokalitu, počet hvězdiček a maximální cenu, kterou jste za pokoj ochotní zaplatit. Vaše nabídka se zobrazí hotelům, které ji mohou přijmout či nikoliv. Můžete se tak dostat na velmi zajímavé ceny hlavně u luxusních hotelů.

6. Náklady na život

Mnoho z „chytrých“ cestovatelů sleduje pouze cenu letenek a pokud vidí super slevu, tak hned kupuje, nehledě na lokalitu. Pokud ale máte hluboko do kapsy, doporučuju se mimo na cenu letenky podívat také na náklady na život. Když jsem letěl do Thajska, věděl jsem od svého kamaráda, že náklady na život jsou poloviční s ČR. Když jsem letěl do USA předpokládal jsem, že to bude více, min 2x, ale přesné informace jsem neměl. Pak jsem zjistil, že náklady jsou opravdu vyšší a řekl bych, že i 3-4x než v ČR. Nicméně nedávno mi byla doporučena služba numbeo.com, která vás uvede, co se týče cen v dané destinaci, do obrazu a můžete si srovnávat mezi více zeměmi.

7. Buy and fly

Víte, že existuje něco jako buy and fly? V podstatě je to něco jako last last minute. Sbalíte si svých pár švestek, odjedete do většího města (ideální pro nás Frankfurt) a přímo na místě se podíváte na nabídky zájezdů pro daný den a letíte. Ceny těchto zájezdů jsou obvykle za zlomek původní ceny (zájezd z 80k na 20k), je to obvykle tím, že zákazníci, kteří měli zájezd koupený, jej stornovali nebo se nestihli přemístit na letiště.

8. Fuel Dumping (MEGATIP)

Tento tip je spíše na úrovni black hat travel hacking. Nikdy jsem jej nevyužil a nevím, na kolik je to legální, ale pokud bude příležitost, rád otestuju. V podstatě se jedná o chybu a špatné nastavení systému prodeje letenek u dopravců, konkrétně nezapočtení palivového příplatku. Tato chyba obvykle nastává, pokud si při výběru letenky vyberete drobný přelet v průběhu nebo na konci destinace. Více informací naleznete zde, ušetřit se dá i více než deset tisíc korun za zpáteční letenku.

9. Couchsurfing, AirBnb

Couchsurfing i AirBnb je bydlení u domorodců přímo v jejich bytě. První zmíněná varianta je více punk, nic neplatíte, spíte obvykle na gauči. Druhá už je podobná více hotelu, máte svou postel a někdy dokonce i svůj pokoj, ale platíte. Obě varianty mají jednu nepopiratelnou výhodu oproti klasickému hotelu, poznáte domorodce, můžete si s nimi popovídat a zjistíte mnoho tipů na to, co v dané zemi podniknout. Osobně jsem si obě varianty bydlení vyzkoušel, mají svá pro i proti a doporučuju je zařadit do mixu bydlení v cizí zemi.

10. Dopravní prostředky

Využívejte dopravní prostředky typické pro danou lokalitu, ušetříte tím čas, peníze a zažijete neskutečné věci. Když jsem byl v Thajsku, neustále jsem měl půjčený skútr, v USA zase auto, v Nizozemsku byla povinnost mít kolo. Doprava i celkové cestování je přizpůsobeno vždy hlavnímu dopravnímu prostředku pro danou zemi. Zjistěte, co je typické a to si půjčte/kupte. Věřte mi, že nebudete litovat.

[Tweet "Přečtěte si unikátní seznam 10ti tipů na totální #travelhacking."]

Jaké travel hacky se vám líbili nejvíce? Případně napadají vás nějaké další? Díky za vaše komentáře.

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

(ja@frantisekszabo.cz) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

6 komentářů

    1. Vždy na letišti v kiosku. O žádné appce nevím mění se to každou minutu takže těžko říct.

  1. K otázce č.1Když si zarezervuji sedačky tak to bude fungovat a není to úplatek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *