Jaký byl rok 2020 a jaké jsou mé plány na rok 2021? Z hlediska podnikání a cestování to byl podprůměrný rok, ale vše se mi vynahradilo v osobním životě a investování…

Mé historické reporty

Jak mi vyšla předsevzetí

 • Osobní život – více se zaměřit na své psychické a fyzické zdraví – OK = ještě je potřeba ale vyřešit bolesti zad
 • Cestovat – nová země + vyzkoušet karavan – FAIL = nevyšlo z důvodů covid19
 • Studovat – více pochopit své tělo, naučit se meditovat = OK kurz fitness trenéra, zařazena dechová meditace
 • Projekty a finance – pustit se do nové vertikály a vybudovat jiné zdroje příjmu = OK spuštěny nové projekty které postupně začínají generovat příjem
 • Sport –  začít cvičit jógu a být více aktivní = OK cvičím každé ráno před ledovou sprchou

Co se stalo v roce 2020

Podnikání a investování

Začátek roku byl ve znamení přesunu kompetencí za správu finančních projektů na Marka, který nově zastává funkci CEO a řeší komplet správu, údržbu ale i fakturace a spouštění nových zemí. Velice se mi uvolnily mentální ale i časové možnosti a tento příští rok bych rád tuto transformaci dokončil, tím že přestanu aktivně sledovat vývoj jednotlivých projektů na denní bázi a přejdu na měsíční, případně kvartální vyhodnocování výkonu projektů.

Konec 1Q byl ve znamená koronavirové krize, která v kombinaci s Google updatem způsobila pokles příjmů o -50%. To razantní omezování rozpočtů v online reklamě, pro mně bylo ze začátku překvapivé, navíc u firem působící hlavně ve online virtuálních produktech, ale v průběhu měsíců se rozpočty opět začaly vracet do normálu. V reálném životě jsem zase tolik změn nepocítil i díky tomu že dlouhodobě pracuji z homeoffice a nevyhledávám kontakt s lidmi a konference.

Na konec roku nás čekal obří Google update, který znamenal pokles trafficu o -50% napříč všemi weby. Z těchto aktualizací už se nehroutím jako v předchozích letech beru to jako věc, která k SEO trafficu patří. Zatím analyzujeme situaci, protože pokles přišel napříč obory i když u YMYL segmentu vidím nejrazantnější poklesy.

Listopad a prosinec byl ve znamení částečného odprodeje portfolia kryptoměn. Můj cíl je držet 30% celkových aktiv v kryptoměnách (jsem bitcoin maximalista) a také v něm nemít téměř žádné vlastní peníze. Postupně se na tento cíl, postupnými odprodeji, dostávám. Akcie se za poslední rok zhodnotily o 15%, ale stále držím v akciích pouze několik procent v rámci celého portfolia. Cíl je 30%, využívám strategii DCA, kdy postupně přikupuji každý měsíc za jasně určenou částku.  Pokud trh poklesne více, využívám příležitost pro jednorázové vyšší nákupy. Toho jsem využil v březnu, dubnu i květnu. Cíl pro příští rok je dostat se z hotovosti do akcií a nemovitostí.

Na konec roku se mi podařilo spustit srovnávač ETF – ETFino.com, na jehož rozvoji bych rád pracoval příští rok. Jako problém vidím to, že jsem hodně monotematicky zaměřen v rámci svých příjmů na segment finance a investování, což spadá pod nejpřísněji sledovaný YMYL segment trhu. Rád bych příští rok příjmy diverzifikoval i do jiných tématických celků, buď rozvojem projektů nebo případným nákupem nebo investicí.

V roce 2020 jsem vydal 9 dílů Fandacastu. Top 3 nejposlouchanější díly byly:

Zdraví, vzdělávání a osobní život

Rok 2020 byl ve znamení práce na fyzickém i duševním zdraví. Na základě výsledků mikrobiomu a genomu z návštěvy 5P medicine jsem začal aplikovat jednotlivé kroky: vyloučení jednoduchých cukrů, alkoholu a nasazení dvou 3 měsíčním kůr výživových doplňků. Více jsem se o tomto rozhovořil v podcastu Zdraví. Také jsem se 1x týdně postil, poslední jídlo v 18:00 a další den jsem vynechal snídaní a začal rovnou obědem. Tyto půsty používám nyní už nepravidelně, pouze pokud udělám nějakou dietní chybu. Více poslouchám své tělo a vnímám co mu dělá dobře a co naopak ne.

Také jsem začal praktikovat v rámci duševního zdraví nepracovní neděle a blokaci sociálních sítí. Sociály používám jako publikační nástroj pro tvůrce obsahu (doporučuji knihu Digitální minimalismus). Hlavní sociální sítě a veškeré notifikace mám zablokované. Na toto téma jsem měl také podcast Minimalismus. Místo toho jsem čas věnoval sebevzdělávání, čtením knih nebo zlepšením hry na kytaru.

Od dubna jsem se začal každé ráno otužoval pomocí ledové sprchy a daří se mi to opravdu každý den dodržovat. Efektem je více energie a hlavně pevnější zdraví (žádné chřipečky). V dubnu jsme začali se stavbou hrubé stavby, po úmorném čekání na vyřízení stavebního povolení jsme po 3 letech od zakoupení pozemku kopli do země. Cíl je bydlet do prázdnin 2021, aktuálně bydlíme čtyři v malém pronajatém bytě 2kk s tím že pracuji z domu…

V květnu jsme odložili náš plánovaný výlet karavanem a podařilo se mi dokončit kurz fitness trenéra. Podařilo se mi prohloubit své znalosti z oblasti lidského těla a také jsem se dokopal k cvičením každý den ráno před sprchou. Aktuálně mám sestavu hlavně na hluboký stabilizační systém a používám 15 minutové cvičení SM systém. Nicméně bolesti zad stále neustupují, i když už si umím cvičením ulevit.

V červnu jsem po mnoha letech vyčkávání a studia začal řešit své první realitní investice a získal první zkušenosti s pronájmem. V rámci svého investičního portfolia bych chtěl mít v realitách 30% celkového portfolia s 6% zhodnocením p.a. což je moje limitní podmínka. Zatím těch příležitostí je docela málo, ale věřím že příští rok se zase nějaké objeví.

Od listopadu jsem do svého denního ranního rituálu zařadil dechové cvičení (wim hoff a box breathing) pro nabuzení. Občas využívám i v průběhu dne pro lepší práci se stresem, nebo když se cítím slabý.

S manželkou se nám také podařilo nadělit si krásný vánoční dáreček pod stromek v podobě narození 2. dcery. Bylo to nejlepší zakončení roku, jaké jsme si jen mohli přát. A tak si užívám roli dvojnásobného taťky a snažím se holkám zajistit co možná nejlepší zázemí a péči ;-).

Plány pro rok 2021

 • Osobní život – pracovat na bolestech zad, zkusit otužování venku, nepracovat o víkendech a po 15:00, dokončení domu
 • Cestovat – vyrazit s holkama na výlet, solotrip
 • Studovat – další meditační techniky, investice, začít hrát na elektrickou kytaru
 • Projekty – práce na nově spuštěných projektech ETFino.com, rozšíření Coinario.com, mentální odstřižení od předchozích projektů
 • Sport –  zapracovat do života více přirozeného pohybu – chůze každý den, naučit se stojku

Reporty známých a firem

Díky, že jste dočetli report až sem. Budu moc rád, když sepíšete i svůj příběh a já vás zařadím do výše uvedeného seznamu. Backlink included. 🙂

PS: Rozšířená verze reportu je k dispozici i v audioverzi ve formě nejnovějšího Fandacastu:

Mohlo by vás zajímat

František Szabó

([email protected]) Internetový podnikatel. Provozovatel webových portálů ve více než 20 zemích světa. Zastánce jednoduchosti a minimalismu. Investor a podporovatel decentralizace.

Diskuze

13 komentářů

 1. Letos jsou jóga, otužování a biohacking nějak v módě 😀 Držím palce s barákem, to je boj, ale velmi se vyplatí – covid nám jasně ukázal limity ekonomiky služeb “všechno dovezeme”. Fakt jsem by rád za celkem vidlákov a svatý klid, navíc mi letitá orientace na remote práci umožnila fungovat skoro normálně.

  Reportík sesmolen zde: https://www.diginomad.cz/jak-se-povedl-rok-2020/

 2. Prosil bych přejmenovat zpátky na Zbyněk Buřival – díky 🙂 Koment vyhodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *